Batthyány börtönlámpását is láthatjuk a Budapesti Történeti Múzeumban
2007. február 7. 17:00
Batthyány Lajosról, Erzsébet királynéról és a Pesti Kabaré történetéről tervez kiállításokat az idén a február elején megnyílt Madarász-tárlat mellett a Budapesti Történeti Múzeum (BTM).
Korábban
A Batthyány-emlékév kapcsán Batthyány Lajosról, Magyarország első miniszterelnökéről rendez kiállítást a Hadtörténeti Múzeummal közösen a Budapesti Történeti Múzeum. Az április 11-én nyíló tárlaton a 200 éve született politikus egykori cellájában használt börtönlámpást is megtekinthetik majd a látogatók - mondta el érdekességként a főigazgató. Kitért arra, hogy a kiállításhoz kapcsolódva egy tanácskozást is rendeznek, amelyen a szakértők Batthyány Lajos hadseregszervezéséről folytatnak eszmecserét. Megjegyezte: nem biztos, hogy Kossuth Lajos szerepe akkora volt a toborzásban, mint ahogy az utókor hiszi.
A múzeum Erzsébet királyné, Ferenc József felesége emlékének szenteli idei negyedik, júniusra tervezett tárlatát. A szűk családi körben Sisinek becézett királyné életét bemutató kiállítást az Erzsébet magyarországi lakhelyéül szolgáló Gödöllői Királyi Kastélyban nyíló tárlattal párhuzamosan szervezi a BTM. A két esemény apropóját több évforduló - a királyné születésének 170., a királyi pár koronázásának 140. és Sisi első magyarországi látogatásának 150. jubileuma adja - mondta az MTI-nek Papházi János, a gödöllői intézmény munkatársa.
Bodó Sándor a Budapesti Történeti Múzeum tervei kapcsán hangsúlyozta: a jövőbeni kiállítások megvalósulása az intézmény szűkös anyagi lehetőségei miatt mindig a forrásokat biztosító sikeres pályázatok függvénye. A múzeumban február 2-án nyílt meg az a tárlat, amely Madarász Viktor festőművész hagyatékát tárja a látogatók elé. A május 10-ig látható kiállítás a BTM azon projektéhez kapcsolódik, amelynek keretében egy-egy budapesti kerület helytörténeti gyűjteményét mutatja be. A Madarász-tárlat a XV. kerületi rákospalotai múzeumból került ideiglenesen a BTM falai közé.
A főigazgató elmondta azt is, hogy március 5-ig meghosszabbították a Györgyi-Giergl család három évszázada című kiállítást. A tárlat egy pesti polgárcsalád életének történetén vezeti végig a látogatót a XVIII. századtól számos festmény, műtárgy, dokumentum és fénykép segítségével. Az intézményhez tartozó Aquincumi Múzeumról szólva a BTM főigazgatója elmondta: az idei évben várhatóan befejeződnek az Elektromos Művek volt székházán végzett felújítási munkálatok. A patinás épület átadásával jelentős kiállítótér áll majd rendelkezésre az aquincumi kincsek bemutatására.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap