2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Az olasz titkosszolgálatnak dolgozott a Sandokan írója

2006. november 21. 15:00

Paolo Palma olasz kutató könyvet jelentetett meg egy nemrég megtalált névtelen dosszié alapján, amely Mussolini megbuktatásának és letartóztatásának történetét foglalja össze.

Palma szerint a dokumentumot Giuseppe Mangione készítette, aki közvélemény előtt azzal vált ismertté, hogy egy időben Pietro Germi filmrendező forgatókönyvírója volt, de később spagetti-westernekben is dolgozott, és ő írta a Sandokan című tv-sorozatot is.

Nem sokan tudták róla azonban, hogy korábban egészen más foglalkozást űzött. 1938-tól a háború végéig telefonközpontos volt a Quirinaléban, az akkori olasz királyi palotában (ma a köztársasági elnök hivatala) és a katonai titkosszolgálat megbízásából lehallgatta az ott elhangzott telefonbeszélgetéseket - írta a Corriere della Sera című olasz napilap. Mangione a dossziét egy évvel az események után állította össze  az amerikai hírszerzés számára, ezt használta fel könyvében Palma a Mussolini elleni puccs hátteréhez.

Az ügyben az a legnagyobb újdonság, hogy a Duce eltávolítását az eddig gondoltakkal ellentétben már hetekkel korábban előkészítették. 1943. július 3-án, Pietro D'Acquarone, a király minisztere és Carmine Senise, a rendőrség volt vezetője, akit később Pietro Badoglio marsall, az új kormányfő, visszahelyezett funkciójába, azokról a fasiszta vezetőkről egyeztettek, akiket óvatosságból le akartak tartóztatni. Tehát a puccsot nem Róma bombázása, valamint Mussolini és Hitler feltrei találkozása (július 19-e) után döntötték el, hanem jóval korábban. Ezt támasztja alá az is, hogy július elején Badoglio titkos látogatást tett a Quirinaléban.

A dosszié egyéb, kisebb jelentőségű érdekességeket is tartalmaz. Kiderül belőle, hogy III. Viktor Emánuel király nagyon félt a bombáktól és a légiriadók alkalmával félénk kisasszonyként robogott a pincébe. Mangione azt is megörökítette, hogy Mussolini július 25-én céltalanul és megrémülve körözött autójával Róma központjában és valószínűleg azért érkezett késve a királlyal való találkozóra a Savoia-villába, ahol letartóztatták.

Ezek a részletek ugyan kevés változtatást jelentenek az események rekonstruálásában, de érzékeltetik azt a légkört, amely a szétesőben lévő olasz fasiszta rendszert akkor már körülvette.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár