Szekus múlttal vádolják a román EU-biztos-jelöltet
2006. október 30. 16:00
Minden bizonnyal a román kommunista titkosszolgálattal működött együtt Varujan Vosganian, akit szerdán nevezett ki Bukarest Románia jelöltjének az Európai Bizottságba.
Korábban
Vosganian személyével kapcsolatban azonban egyéb kételyek is felmerültek, ezért a pénteki román sajtó élesen bírálja Calin Popescu Tariceanu miniszterelnököt, akit - mint írják - a jelölésért felelősség terhel. A kormányfőt bírálók emlékeztetnek rá, hogy míg José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság (EB) elnöke a bolgár Meglena Kunevat már kinevezte biztosnak, addig Vosganian bevonását az EB-testületbe elhalasztotta. A román média brüsszeli tudósítói szerint Barroso most újabb személy jelölését várja Bukaresttől.
Vosganianról a csütörtöki román sajtóban olyan információk jelentek meg, amelyek szerint 2000-ben a kétes hírű Sorin Ovidiu Vintu üzletember finanszírozta Jobboldali Erők (UFD) nevű pártját. E párt támogatását maga az üzletember is elismerte egy júniusi lapinterjúban. Vintu korábban piramisjáték-szerű befektetési alapot hozott létre (FNI), amely később összeomlott, és emiatt több százezer ember ment tönkre.
A román sajtó szerint Brüsszelben az is elégedetlenséget váltott ki, hogy Vosganian soha nem töltött be miniszteri vagy miniszterelnöki tisztséget, a legmagasabb funkció, amelyet eddig elért a román politikában, az a szenátus pénzügyi szakbizottságának az elnöki posztja volt. Emellett azt is kifogásolják, hogy eddigi szakmai pályafutása ismeretlen uniós körökben.
Vosganian foltosnak vélt múltját egyelőre az illetékes román szervek nem erősítették meg. Mi több, a Securitate Irattárát Vizsgáló Tanács (CNSAS) elnöke kijelentette, hogy az átvilágító bizottságnak nincs semmilyen terhelő bizonyítéka Vosganian múltjáról. A CNSAS-tól azt a sajtóértesülést is cáfolták, hogy Vosganian dossziéjáról mikrofilmes másolat létezne a külügyi hírszerzés egyik vidéki raktárában.
Ennek ellenére pénteken reggel Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök felkérte az átvilágító bizottságot és a Külügyi Hírszerző Szolgálat vezetőjét, hogy ellenőrizzék a két országos napilapban közölt információ valóságalapját, és hozzák nyilvánosságra vizsgálódásuk eredményét.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2020
- Öltözködés és szépségápolás a császárkori Rómában
- Hét halálos divattrend
- Galgamácsa királyi vadászkastélya
- Divat a második világháborútól a rendszerváltásig
- Aki elhozta Párizst Budapestre
- A Mona Lisa titokzatos elrablása
- Titokzatos óriáshordók Pest-Budán
- A darázsderék tündöklése és bukása
- Rubens fejedelmi falvédői
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.