Ókori Róma a Google Earth-ben
2008. november 12. 16:15
Első alkalommal került háromdimenziós történelmi városkép a Google asztali műholdkép-kezelőjébe: az ókori Róma könnyedén bekapcsolható rétege hamarosan minden felhasználónak elérhető lesz majd.
A várost évszázadok óta tanulmányozzák a történészek és a régészek, és számtalan rekonstrukciós elképzelés született arról, hogy az Örök Város miként nézhetett ki hatalma fénypontján. A most elkészített réteg (layer) a múlt héten már nálunk is bemutatott Gallery rész alatt található, ahol - miután hivatalosan is jóváhagyják ezt a funkciót - elég lesz csupán az Ancient Rome 3D részhez pipát tenni, és máris az i.sz. 320-as Rómában járhatunk, amikor közel egymillióan lakták a települést.
A háromdimenziós modelleket a régészek és más szakértők által 1933 és 1974 között kialakított ókori terepasztal, a Plastico di Roma Antica alapján készítették el, majd a digitalizálás során fotók, és lézeres letapogatással alkották meg az épületek hasonmásait. A Google ebben az esetben is talált partnereket: a digitális rekonstrukciót az Újjászülető Róma Projekt segítségével készítették el.
A Google nyilatkozata szerint a legújabb fejlesztéssel 200 olyan épületet is megtekinthetünk, amelyet a történészek fontosnak tartanak, és amiket a leginkább élethűen próbáltak elkészíteni. A szimulációban összesen 6700 háromdimenziós modell található, és 250 helyszín esetében részletes információkat is kaphatunk a topográfiai adatokról, az ókori irodalmi forrásokról, vagy éppen azokról a tudományos művekről, amelyek valaha megemlítették azt a helyet. Mindezek jelenleg angol, német, spanyol, brazil, portugál, francia, olasz, japán, orosz és holland nyelven érhetők el.
11 épületet, így például a Colosseumot, a Vesta-templomot vagy épp Maxentius bazilikáját belülről is megtekinthetjük. A mai háromdimenziós épületekkel való konfliktus elkerülése miatt a réteg mintegy "lebeg" a térkép fölött.
A bejelentéssel párhuzamosan egyben egy oktatási versenyt is hirdettek az Egyesült Államokban: ennek során interaktív tanórákat kell készíteni az Ókori Róma 3D réteg segítségével, amelyeket a .kml fájlok, és a Google dokumentumok segítségével kell megosztani a céggel. A legsikeresebb tanerők az oktatásban is használható digitális segédleteket nyernek, ám az igazi nyertesek az internetezők, akik az összes előadás anyagát szabadon használhatják majd.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2018
- Géza fejedelem helyett felesége, Sarolt irányíthatta az országot
- A pornokrácia évtizedei Rómában – ki is volt az „igazi nőpápa”?
- A kormányzóné, Purgly Magdolna útja Sofronyától Estorilig
- Pergőtüzek krónikája
- Kormányzóné, anyakirálynő, hercegi nagymama - Szilágyi Erzsébet élete
- Péter Gábor, a „szovjet ügynök”
- Hét híres kutya a történelemből
- Verne valóra vált víziói
- Erzsébet királyné anyasága
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap