2006. október 13. 14:00
Kisnána középkori várát az 1960-as esztendőkben végzett régészeti feltárás és helyreállítás mentett meg a végső pusztulástól.
A szakemberek aprólékos munkájával napfényre került tárgyak és a korabeli oklevelek összevetése szerint ezen a környéken az Aba nemzetségből származó Kompolti nemesi család élt, akiknek szállása az alacsony domb egyik oldalán létesült. A 15. század közepének háborús időszaka megkövetelte, hogy rezidenciájukat vár módjára, erős kőfalakkal vegyék körbe, az ekkoriban végzett jelentős munkálatok során még a jobbágyfalu plébániatemplomát is belefoglalták az új erődítménybe.
Az országgyűlés határozata értelmében a Kompolti család megtarthatta kisnánai várát, ellenben más erődítményekkel, melyeket az anarchikus időkben rablóvárként használták uraik. A történelem furcsa fintora, hogy pusztulását mégis egy garázda nagyúr okozta, az 1540-es években falai között rablótanyát berendező Móré László. A báró igyekezett kihasználni a törökkel vívott vesztes mohácsi csata utáni belháborús időszakot, hol Szapolyai János, hol Habsburg Ferdinánd pártjára állva, de a legtöbbször csak a saját maga számára rabolta ki a környéken utazó kereskedőket és kisebb világi és egyházi birtokosokat.
Gaztetteit végül a budai pasa megsokallta, sereggel támadt várára, ahonnét Móré a vesztét érezve, menekülni akart. A korabeli feljegyzések szerint aranypénzt szórt ki az ostromlók közé, hogy ezzel elterelje figyelmüket. Terve azonban nem sikerült, mert elfogták és élete végéig szóló rabságba vetették az isztambuli Héttorony börtönében.
A győztes törökök részben lerombolták a vár falait, a vár ekkor előbb Országh Kristóf, majd ennek halála után 1567-ben sógora, enyingi Török Ferenc birtoka lett. Eger elestekor 1596-ban ismét elfoglalta a török és ekkor tornyát kivéve földig rombolta. Maradékait a könyörtelen időjárás karöltve a környékbeli lakosság bontásaival jelentősen eltűntette, mígnem a műemlékvédelmi helyreállítás után napjainkban ismét látványos várjátékokat rendeznek falai között.
MegközelítésTervezze meg útját a T-Online Térképpel!
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft