Új eredmények az egyiptomi gyarmatosításról
2006. június 1. 11:30
Egyiptom időszámításunk előtt 1500 körül terjesztette ki fennhatóságát déli szomszédja, az ókori Núbia területére és vonta ellenőrzése alá a kereskedelmi útvonalakat. Napjainkig úgy tűnt, hogy az egyiptomiak teljes uralmat gyakoroltak a helyi lakosok felett. Az Anthropology folyóiratban közölt új kutatási eredmények szerint azonban az őslakosok és a hódítók közösen igazgatták ezt a kiterjedt régiót.
Erre a megállapításra a Tombos-ban feltárt temetkezéseket vizsgálva jutottak a kutatók. A Nílus 3. kataraktájánál (zuhatag), a mai Szudánban található, stratégiai fontosságú település temetőjét Michele R. Buzon, az Albertai Egyetem munkatársa elemezte. Arra a kérdésre kereste a választ, hogy a sírok a megszálló egyiptomiak maradványait rejtették-e magukban, vagy a núbiaiak átvették-e az őket legyőzők halotti szokásait. Núbia, amely Asszuántól délre, a Kék- és a Fehér-Nílus találkozási pontjáig terjed, évezredeken keresztül intenzív kulturális és politikai kapcsolatban állt Egyiptommal. A folyamatosan meghódított terület kincsei - az arany, a drágakő és az elefántcsont - a fáraók és udvartartásuk fényűzését szolgálták.
Tombos már évek óta a régészek érdeklődésének homlokterében áll, és a mostani feltárások is megfelelnek a várakozásoknak. A koponyák formája, az elhantolt testek helyzete, a sírok felépítése és a tárgymellékletek érdekes jelenségről árulkodnak. A birodalom hivatalos temetkezésére jellemző sírokat, amelyeket megkülönböztető jellel láttak el, a megszálló egyiptomiak és a helyi núbiaiak egyaránt használták.
A földbe helyezés módjában azonban különbségek figyelhetők meg: míg az előbbiek közül elhunytak a hátukra fektetve, kis méretű vagy piramis alakú sírban nyugodtak, addig az őslakosok magzati pózban, állatbőrön feküdtek.
A temetkezési szokások keveredése alapján feltételezhető, hogy a núbiaiak és az egyiptomiak között sokkal szorosabb volt a kapcsolat, mint azt a kutatás korábban gondolta. A korszakban minden bizonnyal az adminisztrációs feladatokat is felosztották egymás között, a meghódítottak közül számosan az igazgatás felelősségéből is kivették a részüket. A további kutatások eredményei rávilágíthatnak az egyiptomi gyarmatosítás sajátosságaira, és az elfoglalt terület mindennapi életére.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
9. Demográfiai változások Magyarországon 1945-től
II. Népesség, település, életmód
- Propagandakampánnyal sem tudtak sok magyarországi szlovákot rávenni a Csehszlovákiába költözésre 1946-ban
- Hiába tiltakoztak sokan, több tízezer magyarországi németet telepítettek ki a kollektív bűnösség elve alapján
- Szinte bárki felkerülhetett a kitelepítendők listájára Rákosi alatt
- Magyarok is települtek át „szlovákként” Csehszlovákiába a lakosságcsere keretében
- Megérdemelték a kitelepítést a németek?
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.