Budapesten tanácskoztak a mindennapi holokausztról
2006. május 26. 11:30
Mindennapi Holokauszt címmel mutatkozott be az a magyar projekt, amelyet a három napos nemzetközi Task Force konferencia résztvevőinek mutattak be Budapesten - tájékoztatta az MTI-t Papp Ágnes szociológus, a projekt vezetője.
A Mindennapi Holokauszt projekt - tudományos címén `A vészkorszak nyomai az épített környezetben és az emberi emlékezetben` - a holokauszt budapesti helyszíneinek épület-és lakótörténetét vizsgálja szociológiai, szociálpszichológiai, építészeti és történettudományi módszerekkel. A program ezen kívül nemzetközi összehasonlító vizsgálatot, sajátos oktatási programot, különböző rendezvényeket, interaktív honlapot, a helyszínek történetét képekkel bemutató történelmi képeskönyvet és dokumentumfilmet foglal magában. A konferencia ideje alatt látható kiállítás a program céljai és támogatói mellett szemelvényeket mutat be a kutatás során eddig már megismert helyszínekből. A konferencia résztvevői tájékoztatókat is kaptak, valamint meghallgathatták Papp Ágnes előadását is.
"A program három évvel ezelőtt indult, és a finanszírozás figyelembe vételével folyik. Ahhoz, hogy megvalósítsuk, megfelelő anyagi támogatásra van szükség" - mondta Papp Ágnes. Célja, hogy a program végére a budapesti holokauszt helyszíneit a helyi közösségekkel együtt, velük egyeztetett módon emlékezzenek a hatvan évvel ezelőtt történtekre.
"Magyarországon temetetlen a múlt, a közösség nem nézett szembe a holokauszt korában elkövetett bűnökkel, és a tisztázás hiánya újratermelheti és mindennapjaink részévé teheti az egykori borzalmakat. A rendszerváltás sem törte meg a hallgatás öt évtizedét. A Mindennapi Holokauszt projekt ezt a szembenézést szeretné elősegíteni azzal, hogy felkutatja és bemutatja a budapesti terror helyszíneit és történetüket 1944-től napjainkig. Azt a több ezer épületet, amelyekben a holokauszt megtörtént, és amelyek legtöbbjén egyetlen apró jel sem emlékeztet a múltra, sőt többnyire maguk az ott lakók sem tudnak róla" - olvasható a projekt kiállítási tablóján.
A Task Force egy olyan szervezet, amely nyolc évvel ezelőtt jött létre azzal a céllal, hogy összefogja és elősegítse a holokausztra való emlékezést nemzeti és nemzetközi szinten, a téma kutatását és oktatását. A 24 országot tömörítő szervezetnek minden évben más tagország az elnöke, idén Magyarország a soros. A Task Force május 21-25. között tanácskozik Budapesten. A szervezetbe tömörült államok mindegyike tagdíjat fizet, ebből az alapból pályázati úton lehet pénzt kapni a holokauszt oktatását segítő programokra.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
hadtörténet
- A háború legfiatalabb katonája is küzdött a somme-i csatában
- Egyetlen hajót sem süllyesztett el a rettegett német monstrum, a Tirpitz
- Nem Hunyadi Jánoson múlott a tragikus kimenetelű várnai csata
- Bár tudomására jutott, nem tett jelentést a Hitler ellen készülő merényletről Erwin Rommel
- Szerencsés véletlen következtében nyerte meg Hódító Vilmos a hastingsi csatát
- Elsöprő győzelmet arattak Kenyérmezőnél Kinizsi Pál csapatai
- Angolnak született, de a magyar szabadságért küzdött Guyon Richárd
- Hét híres levert felkelés
- Nők a harcmezőkön: a kardforgató amazonok legendái
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap