Az erőműben munkálatok folytak
2006. április 28. 11:30
"Amikor információt adnak, azt kell mondani, hogy az erőműben munkálatok folytak, hogy ne keltsük rossz hírét a berendezéseinknek" - mondta az Izvesztyija szerdai számában közölt jegyzőkönyv szerint Mihail Gorbacsov főtitkár, amikor 20 évvel ezelőtt megnyitotta a Politikai Bizottság Csernobillal foglalkozó ülését.
Korábban
Az AFP ismertetéséből kitűnik: a PB tagjai különböző módokat javasoltak arra, hogy a katasztrófáról szóló tájékoztatást `enyhítsék` vagy azt a címzetteknek különböző módon `adagolják`.
`Részletesebb tájékoztatást kell adni a testvérországoknak, és egyet (másikat) Washingtonnak és Londonnak` - javasolta Andrej Gromiko külügyminiszter a Szovjetunió Kommunista Pártja (SZKP) legfelsőbb vezetésének a csernobili katasztrófa bekövetkezte után három nappal megtartott, a témával foglalkozó április 29-i titkos ülésén. `A külföldi tudósítók híresztelésekre fognak vadászni...` - figyelmeztetett a PB egyik másik tagja, a Gorbacsovhoz közel álló Alekszandr Jakovlev. `Készítsünk három üzenetet: egyet a mieinknek, egyet a szocialista országoknak és egy harmadikat Európának, az Egyesült Államoknak és Kanadának` - javasolta Nyikolaj Rizskov miniszterelnök.
Az erőműben keletkezett lángokat eloltó pripjatyi tűzoltók vezetője |
Mihail Zimjanyin, az SZKP napilapjának, a Pravdának a főszerkesztője azt javasolta, hogy a hivatalos közleményben húzzák alá: "nem volt atomrobbanás, csak radioaktív anyag jutott ki egy baleset következtében". "Azt lehetne mondani, hogy a baleset következtében megbomlott a reaktor szigetelése" - duplázott rá egy további felszólaló. "Ez így helyes, elvégre Reagan (amerikai elnök) íróasztalán már nyilván ott vannak a fotók" - visszhangozta szavait Anatolij Dobrinyin, a legendás szovjet diplomata, aki 1962-től 1986-ig szolgált Washingtonban.
Április 29-én az SZKP Központi Bizottsága minden kelet-európai fővároshoz határozatot juttatott el. Ez azt tartalmazta, hogy "az illetékes szovjet szervek adatai szerint a sugárzás szintje valamelyest meghaladja a megengedett normát, de nem annyira, hogy különleges intézkedéseket tenne szükségessé a lakosság védelmében". Két nappal később a Politikai Bizottság elhatározta: "tudósítókat küld a Csernobil szomszédságában lévő övezetekbe, hogy bemutassák az ott folyó normális tevékenységet." A szovjet vezetők azt is elhatározták: "megerősítik a propagandát abból a célból, hogy leleplezzék a burzsoá médiumok és a külföldi titkosszolgálatok hazug kitalációit" Csernobillal kapcsolatban.
Maga Gorbacsov a Le Figaro című francia lap szerdai számának nyilatkozva azt hangoztatta, hogy éppen a csernobili katasztrófa után kezdődött a nyíltabb tájékoztatás, "a katasztrófa olyan lehetőséget teremtett a sajtószabadságra a Szovjetunióban, amely nyilvánvalóvá tette, hogy a rendszer korábbi állapotában nem működhet tovább" - állította a volt szovjet főtitkár.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.