Penészednek az agyagkatonák
2002. április 29. 01:30
`Testre szabott terápiával` próbálják megmenteni a Krisztus előtt 259 és 210 között élt, országegyesítő Csin Si Huang-ti kínai császár penészgombák által súlyosan veszélyeztetett terrakotta hadseregét.
A nyugati gyógyszerkutatók és kínai régészek által 2000 óta közösen kidolgozott program keretében eddig már több mint húsz gombatörzset azonosítottak, amelyek megsemmisítéssel fenyegetik az égetett agyagfigurákat. A tudósok újabban azt is közölték, hogy sikerült olyan különleges anyagokat találniuk, amelyekkel a veszély elhárítható.
Kína első egyesítőjének, Csin Si Huang-ti császárnak grandiózus síremléke mellett Hszian város közelében 1974 és 1976 között találtak rá arra a három nagy kiterjedésű veremre, amelyekben egy egész terrakotta hadsereg sorakozik, hogy elkísérje túlvilági útján az uralkodót.
A vermekben mintegy 8000 életnagyságú gyalogos és lovas katonát sorakoztattak fel az ismeretlen alkotók, korhű fegyvereikkel és harci szekereikkel együtt.
Csin Si Huang-ti 13 éves korában, Krisztus előtt 246-ban lépett trónra. Zsarnoki uralkodó volt, akit nyilvánvalóan páni halálfélelem gyötört. Történelmi érdeme viszont, hogy elsőként egyesítette az addig több államból álló birodalmat. Egységes pénznemet és írásbeliséget vezetett be, és megépíttette a Kínai Nagy Fal korai változatát.
Trónra lépése után nyomban hozzákezdett grandiózus síremlékének elkészíttetéséhez. A Hsziantól 30 kilométerre fekvő nekropolisz építésén 36 évig dolgozott több mint 700 000 munkás.
1974-ben egy kínai paraszt kútásás közben akadt rá az első terrakotta katonákra. A vermeket, amelyek fölé repülőgépgyári csarnok nagyságú hatalmas építményt emeltek, megnyitották a nagyközönség számára és azóta tízmilliók tekintették meg a terrakotta hadsereget.
A múlt század kilencvenes éveinek közepén érkeztek először riasztó jelzések a terrakotta hadsereget fenyegető penészvészről. Kínai régészek már mintegy 1400 agyagfigurán vettek észre penészgombákat. Feltételezések szerint a penészedést a látogatók lehelete indíthatta el, majd a nyirkosság, a por és a gombaspórák hatására következményeiben súlyossá válható "fertőződés" indult el a világörökséggé nyilvánított terrakotta figurák soraiban.
Az évezredeket épségben átvészelő terrakotta hadsereget napvilágra kerülése után akár a teljes megsemmisülés veszélye is fenyegetheti.
A terrakotta hadsereg megmentésére együttműködés jött létre a nekropolisz teljes feltárásán dolgozó régészek és a brüsszeli Janssen-Cilag (Johnson and Johnson) gyógyszeripari vállalat között.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
fasizmus
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco
- Tétlenül szemlélte Etiópia lerohanását a Nemzetek Szövetsége
- A második világháború végéig kellett várni a cannes-i filmfesztivál debütálására
- Még a Mussolini-szobrokat is kidobálták az ablakon a Duce letartóztatásának hírére
- A világháborúban és merényletekben is majdnem odaveszett Olaszország diktátora
- Magára hagyhatta volna szövetségesét Mussolini?
- Lánya kérését sem vette figyelembe Mussolini veje kivégzése során
- Valójában Karel Čapek testvérétől származik a sci-fi és a technológia legendássá vált szava
- A politikai megosztottságból emelkedett ki Franco tábornok diktatórikus rendszere
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap