Borbély, szerencsevadász, hajótörött – ki volt Donald Trump nagyapja?
2016. november 10. 08:22
Korábban
Alaszkai kaland
A feltőkésített Trump 1898 elején maga is belevágott az északi kalandba. Az életrajzírója szerint egy percig nem gondolkodott azon, hogy maga is bányásznak álljon. Minden bizonnyal a White Pass útvonalon haladt, amelyet a „halott lovak nyomvonalának” is neveztek, ugyanis a zord területen a súlyos teher alatt sorra dőltek ki az agyonhajszolt igásállatok, amelyeket mindenféle elföldelés nélkül hagytak lebomlani az út szélén. Ezen az ösvényen nyitott sátoros étkezdét egy bizonyos Ernest Levin bányásszal karöltve, aki később azt írta, hogy a leggyakoribb felszolgált étel a gyorsfagyasztott lóhús volt.
Később a Brit Kolumbiabeli Bennettben próbáltak szerencsét, ahol megnyitották az Arctic Restaurant and Hotel nevű, eleinte sátrakból álló, később magát kétszintes épületté kinövő szállójukat. A Yukon Sun nevű újság így írt a helyről: „egyedülálló férfiak számára a legjobb étterem Benettben, azonban tiszteletreméltó hölgyeknek nem kifejezetten ajánlott, hacsak nem szeretnek szexuális együttlét okozta zajok között pihenni”. Az Arctic Klondike régióban valóban az egyik legnagyobb étteremmé vált, ahol a már megszokott vágott lóhús mellett friss gyümölcsöket (ribizli, szeder, áfonya, eper), lazacot és igen változatos húsokat – hófajd, nyírfajd, lúd, hattyú, jávorszarvas, rénszarvas, kecske, juh, mókus, nyúl – is kínált.
1898-ban több társával (főként bányakutatókkal) egyetemben vásároltak egy vitorlást, amely a Devils Lake nevű újság szerint Seattle legjobban felszerelt hajója volt. A különböző bányászati eszközökkel, élelemmel, tíz darab, folyókra tervezett, kisebb hajóval megpakolt, 56 tonnás, Elsie nevű vitorlás harminc embert (többek között bányászokat, kutatókat, becsüst, tengerészeket) szállított. A hajót 3500 dollárért vásárolták, míg a három évre elegendő felszerelés 15 ezer dollárba, vagyis egy vagyonba került.
Az expedíció tagjai 1898. áprilisban hagyták el Seattle-t, és az észak-alaszkai Kotzebue városa felé tartottak, ugyanis az őslakosoktól azt az információt kapták, hogy az ottani folyókban súlyos aranyrögökre számíthatnak. A Yukon felé tartó vitorlás azonban a Chirikof-szigetnél zátonyra futott. Kiderült, hogy a kapitányuk mégsem olyan tapasztalt tengerész, mint ahogy azt korábban mondta. A szigettől 300 méterre lévő sziklapadok felszakították a hajó fenekét, és a sós víz gyorsan tönkretette a felszereléseket és az egyéb készleteket. A már egy hónapja a zátonyon ragadt hajón rekedő Trump már a búcsúlevelét is megírta a németországi szeretteinek, amikor egy arra járó barkentin (vitorláshajó-típus, ilyen volt például Ernest Shackleton hajója, az Endurance is) észrevette őket.
Trump később, 1900-ban a híres White Pass végállomásánál, Whitehorse-ban is fogadót nyitott, ahol naponta háromezren csillapították éhségüket, mi több még a szerencsejáték szerelmesei is ki tudták élni vágyaikat. A részeges Levin és Trump között a hatalmas bevételek ellenére igen gyakran volt nézeteltérés, ráadásul a helyi önkormányzat is szorosabbra kívánta fogni a gyeplőt a különböző, szerencsejátékokat és prostitúciót is kínáló vendéglátóknál. Trump idejében lépett, és jelentős vagyonnal hagyta ott a Yukont.
Trump igen tehetős emberként tért vissza 1901-ben Kallstadtba, ahol megtalálta párját, egykori szomszédjuk leányát, Elizabeth Christet, aki mindössze öt éves volt, amikor a kalandor az Egyesült Államokba utazott. A New Yorkban megnősülő Trump borbélyként, szálloda és étteremtulajdonosként tengette irigylésre méltó életét. 1904-ben ismét visszatért Németországba, és bankba tette megkeresett jövedelmét (80 ezer márka), ám meggyűlt a baja a német hatóságokkal, akik megállapították, hogy jogtalanul, törvényt sértve emigrált el hazájából, hogy elkerülje a katonai szolgálatot, így visszatért az USA-ba. Itt született 1905-ben ifjabb Fred, a leendő amerikai elnök apja. A család vagyonát megalapozó Trump 1918-ban, 49 évesen hunyt el (31 ezer dolláros örökséget hágyrahagyva), betegségét kezdetben tüdőgyulladásként diagnosztizálták, ám ma már tudjuk: a világon átsöprő influenzajárvány (spanyol nátha) egyik első áldozata volt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
5. Magyarország gazdasága a 20. században
I. Gazdaság, gazdaságpolitika, anyagi kultúra, pénzügyi és gazdasági ismeretek
- 1946 nyarára olyan értéktelenné vált a pengő, hogy az utcán hajították el a bankjegyeket
- 1956 miatt is késett a Borsodi Vegyi Kombinát elindulása
- Volt, aki féltette a túl sok szabadidőtől a népet a szabad szombatok bevezetésekor
- A rendszerváltoztatás belülről
- A haderő mellett a gazdaság fejlesztését is megcélozta a győri program
- Naponta nőttek tizenötszörösükre az árak a hiperinfláció idején
- Különösen kegyetlen körülmények között dolgoztatták a Hortobágyra kitelepítetteket
- Miért sikerült a lengyeleknek az, ami a magyaroknak nem?
- Nyolc áldozatot követelt a Kádár-korszak sikervállalatának építése
- Fizetését igyekezett a szegények megsegítésére fordítani Öveges József 20:20
- Még a pápa haragját is kiváltotta magánéleti botrányával Richard Burton 18:05
- Alvilági segítséget is kaptak az amerikaiak a Mussolini elleni harcban 16:05
- Pattanó bombákkal semmisítették meg a britek a Ruhr-vidék gátjait 15:05
- A puszta véletlennek köszönhetően találta fel a Bluetooth technológiát Hedy Lamarr 09:50
- Meghibásodás miatt oldottak ki Kanada felett az amerikai atombombák 09:05
- New York városának legbékésebb éjszakáját eredményezte az 1965-ös áramszünet tegnap
- Már gyermekkorában tragédiák kísérték Radnóti Miklós életét tegnap