2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Az ókorban az európai kultúráktól sem álltak távol az emberáldozatok

0000. 0. 00:00 Múlt-kor

A propaganda hálójában

Mindezt valótlannak nevezte Piero Bartoloni, a Sassari Egyetem föníciai és pun régészettel foglalkozó oktatója, a tagadó elméletek zászlóvivője. Hangsúlyozta, hogy az irodalmi források egy része a Karthágóval versengő civilizációktól származik, melyeknek érdeke volt, hogy lejárassák a pun kultúrát. Továbbá, figyelembe véve, hogy az ókorban 10-ből 7 újszülött nem élt tovább egy évnél, egy olyan társadalom, amely ténylegesen csecsemőket áldozott, hamar elpusztult volna.

Egy másik érvelés is kétségbe vonja az ókori források hitelességét: a pun rítusokról beszámoló történetírók közül senki sem első kézből adta át a történéseket, az egyetlen szerző, aki személyesen láthatta a Baalnak áldozott gyermekeket, az Kleitarkhosz volt, ő viszont a Kr. e. 4. században Egyiptomban élt.

Bartoloni szerint a tophetek valójában nyitott szentélyek voltak, ahol a természetes okok miatt életüket vesztett halott újszülöttek maradványait vagy abortusz miatt elhalt magzatokat temettek el. A szardíniai Sant’Antiocóban például az összes maradvány felét magzatok teszik ki.

A topheteken végzett kutatások eredményei azonban nem egybehangzóak: a Tunéziában feltárt 180 urnán végzett vizsgálatok inkább az ókori téziseket erősítik meg. Így az ókori történetírók élénk fantáziájú hazugként való megbélyegzésével nem lehet mindenkit meggyőzni. Giovanni Brizzi, Hannibál és a római történelem bolognai kutatója szerint a pun világban valóban végeztek emberáldozatokat, még akkor is, ha nem volt olyan általános, mint ahogy azt a rómaiak akarták elhitetni.

A „minden gyanú felett álló” történetíró Tertullianus lehet, egy pedáns és pontos keresztény teológus, aki 160 és 220 között Tunézia területén élt, és mind kor, mind származás alapján kívülállónak számított a Róma által a punok ellen vívott keresztes hadjáratok szempontjából. Apologetico c. könyvében Tertullianus így írt: „Tiberius prokonzulátusáig (aki csak nevében azonos a császárral) a gyerekeket nyíltan áldozták fel Saturnus számára.” Később Baal főpapjait keresztre feszítették, „a megvetendő rítus azonban mindmáig titokban tovább él.”

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Azték templomi áldozat a Codex Magliabechiano néven ismert, a korai spanyol gyarmati periódusban készült képes azték kéziratbólA gallok által emberáldozatokra használt szalmából font ember 19. századi elképzeléseA Kr. e. 4. századból való, Baal Hammont ábrázoló szobrocska TunéziábólGyermekáldozat bemutatása Molochnak, az ammoniták egyik istenének. Moloch kultusza a föníciaiaknál, a kánaánitáknál, és más népeknél is kialakult a Földközi-tenger keleti medencéjében, illetve Észak-Afrikában.„Áldozatok behajtása Baal tüzes szájába” egy 19. századi metszeten, amely Henri-Paul Motte festménye alapján készültVesta papnője áldozatot mutat be egy 19. századi metszeten
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár