Az ókorban az európai kultúráktól sem álltak távol az emberáldozatok
0000. 0. 00:00 Múlt-kor
Korábban
A karthágóiak fiai
A karthágóiak két föníciai eredetű istenséget imádtak: Baal Hammont, az istenek királyát és Tanitot, a termékenység istennőjét. Curtius Rufus, a Kr. u. 1. század történetírója szerint Baalnak (aki a görög Kronosz és a római Saturnus, a fiait felfaló szörny megfelelője) az emberek ellenségeik vagy rabok helyett akár a saját gyermekeiket is feláldozták. Ez Karthágóban „a város elpusztításáig” (Kr. e. 146.) bezárólag volt megfigyelhető, ám Föníciára is jellemző volt, ahol a rítust „évszázadokra felfüggesztették” Nagy Sándor érkezésekor (Kr. e. 332.).
Curcius Rufus elbeszéléseit régészeti leletek is alátámasztják, számos tophet (karthágói kultuszhely) feltárásakor ugyanis gyerekek maradványait őrző urnákra bukkantak. A legnagyobb tophet (ahol 10 ezer urnát találtak) Karthágóban található, de a temetkezési helyek legsűrűbb számban Szardínián, az ősi pun kolónián vannak jelen. További rituális temetkezési helyeket tártak fel Tunéziában és Szicíliában is.
Fontos megemlíteni, hogy napjainkban számos történész igyekszik relativizálni vagy éppenséggel tagadni a karthágói emberáldozatok jelentőségét, a közelmúltig azonban Curcius Rufus feljegyzései és a tophetek természete nem képezte történeti vita tárgyát.
Az elképzelés, hogy Karthágó egyfajta, gyerekeket megsemmisítő táborként működött, a nép által széles körben ismert volt, mivel a francia író, az irodalmi realizmus atyja, Gustave Flaubert 1862-ben kiadott Szalambó című regénye is összegyűjtötte és újra életre keltette a történteket.
Két ókori görög történetíró, Kleitarkhosz és Diodórosz Szikulosz is említést tesznek Baal hatalmas méretű szobráról, amely az istenséget előre kitárt, egy parázzsal teli árok felé mutató kezekkel ábrázolja: a feláldozásra szánt gyerekeket karjára helyezték, ahonnan a kis testek a tűzbe csúsztak. Plutarkhosz leírása szerint pedig a gyerekeket mielőtt elégették volna először fuvolakíséret mellett megfojtották.
Ilyen szörnyűségek Kr. e. 310-ig fordultak elő, amikor a Szicíliáért folyó küzdelem során Agathoklész, Szürakusza türannosza partra szállt Afrikában, és csapatai Karthágó városát, illetve annak környékét pusztították. A helyi nemesek, akiknek volt némi bűntudatuk, az invázióban Baal büntetését vélték felfedezni a korábban elkövetett szörnyűségekért, így annak enyhítése érdekében 300 kékvérű gyereket áldoztak fel az istenségnek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Őskor
- Már az ókor óta végeznek sikeres koponyaműtéteket
- Székeket akart vásárolni az ebédlőbe, végül a Stonehenge-t vette meg az angol ügyvéd
- Súlyosan károsította a kilélegzett szén-dioxid és a mesterséges világítás a lascaux-i barlangrajzokat
- Ragadozó állatok által elejtett prédák maradványaival táplálkozhatott Samu
- Végigkísérte az emberiség történelmét a trepanáció gyakorlata
- Évezredeken keresztül osztoznia kellett a Homo sapiensnek európai hatalmán
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap