Az „Isten keze” – Diego Maradona útja a csúcsra és vissza
2018. június 22. 16:54 Múlt-kor
Korábban
Útban a csúcs felé
Amikor a 23 éves Maradona Nápolyba érkezett, a város éppen egy sötét időszakon volt túl: először a kolera, majd a véres Camorra-leszámolások, végül pedig az 1980-as földrengés dúlta föl lakói életét. A labdarúgócsapatuk helyzete sem volt túl rózsás, szinte sohasem nyertek és a másodosztályból való kiesés fenyegette őket. Ilyen állapotok közepette szinte istenként fogadták az argentin sztárt, s belé vetették minden hitüket. Az egyesület elnökének beszámolója szerint Maradona megvásárlása államüggyé vált, melyet a legnagyobb olasz bankok támogattak. Rekordösszeget, mintegy 12 millió eurót fizettek érte, bízva abban, hogy vele végre nagy sikereket érhetnek el.
Az első Nápolyban töltött éve azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Maradona önmagában kevés volt ahhoz, hogy egy teljes csapat teljesítményét felhúzza, mindemellett pedig ekkoriban került nyilvánosságra kokainfüggősége, valamint lehullt a lepel arról, hogy menyasszonya mellett több nővel is viszonyt folytat. Egy fiatal nápolyi lány még gyermeket is szült neki, egy fiút, akinek a Diego nevet adta, s akit Maradona '92-ig nem volt hajlandó törvényes fiaként elismerni. A szurkolók kezdtek kiábrándulni belőle, ám a következő szezonban megváltoztak a dolgok: a Bajnok körül új csapatot alakítottak ki, mely egészen az első osztály harmadik helyéig jutott.
Maradona újult erővel indult a '86-os labdarúgó-világbajnokságra, s az ő Argentínája izgatottan várta, hogy a nemzeti válogatottat győzelemre vezesse. A mérkőzéseken a legjobb formáját hozta, sorra kényszerítette térdre ellenfeleit. Az Anglia elleni meccsen a keze segítségével szerzett gólt csapatának, s a partjelző tévesen meg is ítélte. Az eset után új becenevet kapott: „la mano de Dios”, vagyis „az Isten keze”.
1987 a siker éve a nápolyi csapata számára, ugyanis közösen elnyerték az UEFA-kupa serlegét, valamint az olasz labdarúgó-bajnokságon is első helyen végeztek. Ekkor már Maradonát a valaha élt legkiválóbb futballistának tartották, aki számára semmi sem lehetetlen. Hét szezon alatt 258 mérkőzésen játszott az itáliai klubban, és összesen 115 gólt szerzett.
Magánélete is pozitív fordulatot vett, felesége két gyermekkel ajándékozta meg, Dalmával (1987) és Gianninával (1989). Minden jó irányba haladt, s boldogságának útjába csak egyvalaki állhatott: saját maga.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2018
- Géza fejedelem helyett felesége, Sarolt irányíthatta az országot
- A pornokrácia évtizedei Rómában – ki is volt az „igazi nőpápa”?
- A kormányzóné, Purgly Magdolna útja Sofronyától Estorilig
- Pergőtüzek krónikája
- Kormányzóné, anyakirálynő, hercegi nagymama - Szilágyi Erzsébet élete
- Péter Gábor, a „szovjet ügynök”
- Hét híres kutya a történelemből
- Verne valóra vált víziói
- Erzsébet királyné anyasága
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.