A történelem hét leghíresebb almája
2020. április 21. 08:34 Kulcsár Ádám
Korábban
Hófehérke végzete
„Tükröm, tükröm, mondd meg nékem, ki a legszebb a vidéken?” – kérdezgeti az ismert mese gonosz mostohája a beszélni tudó tükrét, amely Hófehérke hajadonná válása – vagyis hétéves kora – után már nem azt feleli, hogy „Te vagy az”.
A legelterjedtebb meseváltozat szerint a királyné ekkor a vadászát bízza meg a nálánál egyre szebb mostohalánya megölésével. A férfi azonban megkönyörül a lányon, ezért az uralkodónőnek a parancs végrehajtását bizonyítandó egy vadkan szívét viszi el.
Az eredeti mese ennél is morbidabb volt: a királynő ugyanis Hófehérke máját és tüdejét kérte, amelyet aznap vacsorára tálaltak volna fel. A Grimm testvérek 1812-es gyűjteményében pedig a gonosz mostoha a lány vér szerinti anyja volt, aki egyszerűen csak otthagyta Hófehérkét az erdőben.
Az Európa nagy részén közismert német mese néhány kutató szerint valós történeten alapszik. Az egyik elmélet szerint Waldeck grófjának lányáról szól a történet. A 16 éves Margarethát 1549-ben mostohaanyja eltávolította az udvarból, a Brüsszelbe érkező leány szépsége pedig felkeltette a későbbi II. Fülöp spanyol király figyelmét, ami miatt Margarethát 21 éves korában eltették láb alól, halálát valószínűleg mérgezés okozta.
További érdekes meseadalék, hogy Waldeck grófja kvázi rabszolgákként dolgoztatta saját gyermekeit a rézbányáiban, az alultápláltság és a nehéz fizikai munka miatt végtagjaik eltorzultak, és a nép körében csak szegény törpékként emlegették őket.
A mese almás vonala (a mostoha többek között egy „megbabonázott/mérgezett” almával kívánja másvilágra segíteni a lányt) egy ősi német történetből eredhet, amely szerint egy idős férfi mérgezett almákat adott a gyermekeknek, akik lopni mertek a gyümölcsöséből.
A régebbi verziókban a történet vége is eltér a közkeletűtől: a lányt ott nem a herceg csókja ébreszti fel, hanem, amikor a lóra feltéve visszaviszik a kastélyba, az egyik zökkenőn esik ki az alma a torkából.
Azt a részt persze homály fedi, hogy a herceg miért vitte a holttestet a kastélyba. De bizarr a Grimm testvérek variánsának befejezése is. Náluk a királynénak vörösen izzó vascipőkben kell táncolnia, amíg meg nem hal.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2019
- Széchenyi Zsigmond vadászkalandjai
- Az 1990. októberi taxisblokád
- Az amerikai modernizmus első nagyasszonya
- 1918 - Az őszirózsás forradalom tündöklése és bukása
- A zselízi Eszterházy-kastély
- 1849 - Az aradi vértanúk tragédiája
- A szesztilalom rettegett szélmalomharcosa
- A Drechsler-palota különc asztaltársasága
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.