2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A támadás, mely megváltoztatta a történelem menetét

2024. december 9. 16:06 Múlt-kor

A Pearl Harbor elleni légitámadás után egy nappal, 1941 december 8-án, Roosevelt elnök megrázó beszédet intézett az amerikai néphez, melyben gyalázatos eseménynek nevezte a japánok hadüzenet nélküli támadását. Az elnök könnyen meggyőzte a Kongresszus tagjait a harc fontosságáról, így az Egyesült Államok a Szövetségesek oldalán belépett a háborúba, és ezzel megváltoztata az esélyeket.

Pearl Harbor madártávlatból, egy hónappal a japán támadás előtt
Pearl Harbor madártávlatból, egy hónappal a japán támadás előtt

Japán, természeti erőforrásokban szegény országnak számított, fogytán voltak a készletei, mert a távol-keleti expanziója során minden nyersanyag tartalékát felélte. Az Egyesült Államok ezzel szemben tekintélyes mennyiségű olajjal rendelkezett.

A japán haditengerészet az amerikai olajra támaszkodott, és a két ország közötti növekvő feszültségek miatt Roosevelt gazdasági szankciókat léptetett életbe, zárolta az Egyesült Államokban lévő japán vagyont, és leállította a fém- és olajexportot. Ezt a nagyhatalmi álmokat dédelgető ázsiai ország nem nézhette ölbe tett kézzel.

Csekély esély a győzelemre

Az Egyesült Államok elleni támadás egyik kiötlője nem más volt, mint Jamamoto Iszoroku admirális. Ez azért is kifejezetten érdekes, hiszen korábban a Harvardon folytatott tanulmányokat, valamint tagja volt a Washingtonba delegált japán katonai különítménynek is. Világlátott és realista gondolkodású emberként természetesen tisztában volt a két ország katonai és ipari képességei közötti hatalmas különbségekkel, és nem gondolta, hogy a háború végül Japán javára dől el. Hirohito császár mégis ragaszkodott a támadáshoz. Így Jamamoto csak egyetlen lehetőséget látott, gyors és nagy károkat okozó légicsapással kell megsemmisíteni az USA légierejének nagy részét, ez pedig csak akkor sikerülhet, ha mindenféle figyelmeztetés nélkül támadnak.

Az Egyesült Államok Tokióba delegált nagykövete Joseph Grew jól sejtette Japán szándékát és saját életét kockáztatva figyelmeztette az otthoniakat. A katonai felsővezetés azonban nem tulajdonított nagyobb jelentőséget a diplomata megérzéseinek és teljesen komolytalannak gondolták, hogy japán támadás érhetné Hawaii szigetét.

Pearl Harbor lángokban

Ennek megfelelően a szigeteken tartózkodó amerikai katonai erők sem kaptak semmilyen figyelmeztetést, melynek katasztrofális következményei lettek.

A japán légierő teljes rádiócsendben tette meg a több mint 3500 kilométeres utat a Csendes-óceán felett. Így az Egyesült Államoknak esélye sem volt az esetleges üzenetváltások lefülelésére, mivel a gépek csak jelzőzászlók és Morse-kód segítségével kommunikáltak egymással. Jamamotóék oldalán állt a szerencse is, hiszen a Hawaii felé tartó vihar fellegeket egyfajta pajzsként használták, mögöttük haladva, hogy az ellenséges felderítőgépek ne fedezhessék fel őket.

Amikor kirajzolódtak az első repülők körvonalai még akkor sem volt nagy pánik, hiszen a bázisra éppen ez idő tájt kellett volna megérkeznie egy csapat B–17-es nehézbombázónak.

Nem meglepő, hogy amikor a bombázások elkezdődtek, az amerikai katonákat teljesen felkészületlenül érte.

A repülőgépek a kifutópályán közvetlenül egymás mellett, rendezett sorokban helyezkedtek el, a felső vezetés azt akarta, hogy készenlétben álljanak és könnyen hozzáférhetőek legyenek mozgósításhoz és járőrözéshez egyaránt. Sajnos ez a japán bombázók küldetését is nagyban megkönnyítette, a vadászgépeket nyílt terepen lőhették le, nem pedig a páncélozott hangárokban, ahol alapesetben lenniük kellett volna.

Pearl Harbor hősei

Az, hogy a veszteségek nem lettek még drasztikusabbak számos bátor és hősies magatartást tanúsító amerikai katonának volt köszönhető. Feltétlenül említésre érdemes Peter Tomich tengerész története. Aki az evakuálási parancsra fittyet hányva a hajó kazánházába indult, mert tudta, hogy őrizetlenül hagyásuk esetén további robbanásokat eredményezhettek volna. Csodával határos módon a fűtőtestek stabilizálásával sikerült megakadályoznia a detonációt, de saját életét már nem tudta megmenteni. Hasonlóan hősies tettet hajtott végre John B. Vaessen aki bajtársai evakuálásában segített azzal, hogy megpróbálta működésben tartani az elektromoshálózatot, így esélyt adott az éppen felboruló tengeralattjáró alsó részeiben tartózkodók menekülésének megkönnyítésére.

A hivatalos hadüzenet nélküli támadás elképesztő indulatotokat váltott ki az amerikai közvéleményben. Korábban a háborúval szemben szkeptikus hangok egy csapásra elhalkultak és az Egyesült Államok 1941. december 8-án hivatalosan is hadba lépett.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Lángokban az USS ArizonaA légitámadás pusztítása
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár