2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A náci támadás, amely reményt hozott a rákban szenvedőknek

2021. március 8. 18:41 Múlt-kor

Nem létezik olyan rákban szenvedő beteg, aki a kemoterápia szót ne aggodalommal vegyes remény nélkül ejtené ki: az elkerülhetetlen mellékhatások félelmet, a lehetséges gyógyulás pedig bizakodást ébresztenek. Kevesen tudják viszont, hogy a rák elleni modern kemoterápia (mely azon az elven alapul, hogy bizonyos kémiai anyagok képesek megállítani a gyorsan szaporodó és terjedő sejtek képződését) alapjainak felfedezésére a második világháború alatt Bariban került sor, és a város kikötőjében állomásozó, vegyi fegyvereket szállító hajókat ért pusztító német légitámadások egyik indirekt következménye volt. A támadások miatt nagy mennyiségű vegyi anyag került a levegőbe és a vízbe, ahol gyorsan terjedve körülbelül kétezer (ennek fele civil volt) halálos áldozatot követelt.

Mustárgázos hordók

A fontos tudományos következmények ellenére Bari kikötője bombázásának története kevéssé ismert. Az 1943 végén történt eseményeket később „a második Pearl Harbor” névre is átkeresztelhették volna (a Hawaii-n található amerikai haditengerészeti bázis után, melyet 1941. december 7-én ért pusztító japán támadás).

Nem sokkal korábban, 1943. szeptember 3-án kötötték meg az olaszok és a szövetséges hatalmak közti tűzszünetet, amelyhez Pietro Badoglio tábornok – és Mussolini fogságba vetése után miniszterelnök – adta a nevét.

A titkos szerződést azonban öt nappal később nyilvánosságra hozták a nyugatiak, a hírre pedig a náci hadsereg megszállta a meglepett Olaszországot azon déli felszabadított tartományok kivételével, amelyek a Déli Királyság (Regno del Sud) részét képezték.

Abban az időszakban az angol és amerikai csapatok rendkívüli módon tartottak attól, hogy egy támadás során a németek vegyi fegyvereket vetnének be, amit ugyan az 1921-es és 1925-ös nemzetközi megállapodások tiltottak, de elrettentő jelleggel mindkét harcban álló fél igyekezett minél többet felhalmozni belőlük.

Ezért a szövetségesek titokban felkészültek egy esetleges válaszcsapásra, és több ezer hordónyi mustárgázt szállítottak a délkelet-olaszországi Puglia régió kikötőjébe, amelyet biztonságos, a németek támadási sugarán kívül eső helynek ítéltek. Nagyot tévedtek.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Pietro Badoglio tábornok, Olaszország miniszterelnökeSzáznál is több Ju-88-as bombázó közelítette meg háborítatlanul Barit. mivel nem voltak légvédelmi állások a városbanA Bari kikötőjében álló hajókra egy órán át hullottak a bombákA brit Civil Védelmi Képzési Iskola növendéke a skóciai Taymouth várában éppen egy acéldobozt nyit fel, amely mustárgázt tartalmaz. A gáz jellegzetes fokhagymaszaga Bari kikötőjében eleinte senkiben sem keltett gyanút.A német támadás végül az első rák elleni gyógyszerek felfedezéséhez vezetettGázálarcot viselő német lovaskatona az első világháborúban.
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár