2024. tavasz különszám: Mesés mítoszok és kivételes teljesítmények
ITT vásárolhatsz termékeinkből

A legapróbb vélt vagy valós sértést sem hagyta szó nélkül Isaac Newton

2022. április 7. 15:03 Múlt-kor

Newton, a hatalommániás

Newtonnak még ez a fontos szerep sem volt elég: mindenképpen biztosítani akarta helyét a tudomány nagy nevei között. 1703-ban megválasztották a Royal Society elnökévé, azonban a cím méltóságteljes viselése helyett kíméletlenül kihasználta új hatalmát a tudományos élet felett: elkezdte durván bemocskolni riválisnak tartott kortársait.

Az éppen az évben elhunyt Robert Hooke-ot gyakorlatilag megpróbálta kitörölni a történelemből, John Flamsteed királyi csillagászt pedig azzal haragította magára, hogy engedélye nélkül, idő előtt adta ki csillagkatalógusát, a Historia Coelestis Britannicát. Emellett vitába keveredett Gottfried Leibniz német polihisztorral azon, hogy melyikőjük a kalkulus feltalálója. A vita csak Newton halálával ért véget.

1705 áprilisában Anna királynő lovaggá ütötte Newtont a Trinity College-ban tett uralkodói látogatás alkalmával. Valószínűleg több köze volt ennek a közelgő parlamenti választáshoz, mint Newton eredményeinek elismeréséhez a tudományban vagy a pénzkibocsátásban. Newton a második tudós volt az ország történetében, akit lovaggá ütöttek – az első Francis Bacon volt.

Isaac Newton 1727 márciusában hunyt el. Halála után haját vizsgálatnak vetették alá, és higany nyomaira bukkantak. A higanymérgezés magyarázatot adhat Newton késői éveinek különös viselkedésére. Népszerű vélekedés, hogy szűzként halt meg – saját állítása szerint egykor jegyben járt, azonban tény, hogy sosem nősült, és környezete is megfigyelte nála bármiféle mások iránti szenvedély hiányát.

Közeli barátság fűzte Nicolas Fatio de Duillier svájci matematikushoz, akivel 1689 körül ismerkedett meg Londonban. Kapcsolatuk 1693-ban megmagyarázhatatlan véget ért, melynek során Newton idegösszeomlást kapott, és vad, vádaskodó leveleket küldött barátainak, Samuel Pepys politikusnak és John Locke filozófusnak (utóbbit azzal vádolta, hogy nőkkel próbálta őt összehozni).

Habár gyermeke sosem született, Newton biztosította, hogy az utókor nem fogja őt elfelejteni. Tudományos eredményei kétségbevonhatatlanok, és neve napjainkig közismert, sőt, a fizikában az erő mértékegysége is őrzi. Sírkövére a következőt vésette: „Itt nyugszik az, ami halandó volt Isaac Newtonból.”

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tavasz: Tróntól a Szentszékig
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
9 945 ft 8 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Newton üvegprizma segítségével bemutatja, hogy a fehér fény tartalmazza az összes színtIsaac Newton portréjaA földre hulló alma kapcsán a gravitáción elmélkedő Newton ábrázolásaA tudományok és művészetek párbeszéde – allegorikus ábrázolás Ephraim Chambers 1738-ban kiadott Cyclopaediájában. A 18. században a tudományokat és a művészeteket még egymástól elválaszthatatlannak tekintették.Egy 1880 körül készült fametszet, amely a Royal Society ülésén elnöklő Newtont ábrázoljaNewton síremléke Londonban, a westminsteri apátságban
Legfrissebb
Legolvasottabb
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár