A kardokon és pajzsokon túl: mi volt a középkori kovács igazi szerepe?
2018. november 21. 18:21 Múlt-kor
Korábban
Saját rendszer
A kovács minden esetben egy mestertől tanulta szakmáját, a mester pedig legtöbbször több tanítványt alkalmazott, már egészen fiatal koruktól. A tanítványból mesterré válás korántsem volt magától értetődő – főként azon múlt, korán felismeri-e mestere az illetőben a tehetséget, azaz hogy megéri-e kiemelt figyelmet fordítani rá, illetve adott esetben pénzt kölcsönadni neki.
A mester maga is ezt az utat járta be: az eljárásrend egyrészt arra szolgált, hogy a lehető legjobb kovácsok kerüljenek csak ki a mesterek kezei alól, másrészt pedig arra, hogy korlátozza a számukat, és ezáltal a konkurenciát – egyúttal megőrizve a szakma presztízsét is. A mesternek nem állt érdekében elnézőnek lenni tanítványaival, mivel ezzel ő maga járt volna rosszul anyagilag – a tanítványai által a műhelyében készített silány minőségű termékek még az ő nevéhez kötődnének. Érdemes felhívni a figyelmet a hasonlóságokra a kovácstanonc és a lovagi apród által bejárt út között.
A kovácsmesterség – más mesterségekhez hasonlóan – azzal őrizte meg legitimitását, hogy a mesterek által vezetett céhet hozott létre, amely szabályozta a felvehető tanoncok számát és felhasználásra megengedett anyagokat. E szervezetek fejlődése igen nagy fontossággal bír annak megértéséhez, hogy a kovácsolás és fémmegmunkálás mennyire központi szerepet játszott a középkor életében, mivel mutatja a törekvést arra, hogy a szakma ne váljon túltelítetté vagy anyagilag kihasználhatóvá.
Teljességgel tisztázott, hogy a középkori kovácsolás és fémmegmunkálás társadalmi szerepe jóval túlmutatott a fegyverzetkészítésen, ezért igyekeztek formalizálni és megtartani őket. Ez a törekvés következetes volt egészen az érett és késő középkorig, ahogy a kovácsszakma egyre nagyobb jelentőségűvé vált a nemzetközi piacon is. A fejlődés bizonyítéka jól megfigyelhető például a németországi Dinkelsbühl városán, amely jobbára a kovácsok által hozott kereskedelemből virágzott fel.
A kovácsmesterség fontosságát hangsúlyozza az is, hogy a kovácsok elitjét rendre a városi és regionális hatalom pozícióiba is kinevezték, például a városi tanácsba. Ez további legitimációt és elismerést nyújtott a szakmának – Dinkelsbühl volt az egyik első város, amely ezt bevezette, 1387-ben megadva a kovácsoknak a jogot a városi tanácsban való részvételre. Ez jól mutatja, mennyire fontosnak találták a város fejlődése szempontjából e mesterség gyakorlóit.
Annak oka, hogy a középkori kovácsszakmát nem lehet tartósan elválasztani az évszázadokon át fennmaradt feudális karikatúrától az, hogy annak ellenére, hogy önálló iparággá fejlődött, megmaradt a képessége a haderő felszereléssel való ellátására, ez pedig nem hanyagolható el. Emellett azonban tagadhatatlan, hogy a kovácsok önálló jogi, intézményi és gazdasági érdekkel rendelkező entitás is voltak, és még háború idején is elláttak egyéb funkciókat a társadalomban, amelyek nem kevésbé voltak meghatározó tulajdonságai szakmájuknak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
kommunizmus
- Karrierje során számos álnevet viselt a rettegett Péter Gábor
- Arisztokratikus környezetben, Capri szigetén álmodozott a hatalomátvételről Lenin
- Börtönnel „jutalmazta” a róla szóló viccek terjesztőit Enver Hodzsa
- Csak a kommunista sportvezetés tudta megállítani Papp Lacit, a „ring lovagját”
- Négy amerikai elnökkel is találkozott az emigrációba kényszerült Varga Béla
- Nemzetközi nyomásra enyhítették a kommunisták a Mindszenty bíboros elleni ítéletet
- Kávéházakban is szobrot állítottak Václav Havelnek, Csehország drámaíró elnökének
- Abszurd részleteket is kikényszerítettek a vallatók a Rajk-per vádlottjaiból
- A Sztálin-szobor felállításának ürügyén pusztították el a kommunisták a Regnum Marianumot
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap