Mindig is mutatkozott társadalmi igény a különleges ékszerekre
2023. december 18. 09:50 Múlt-kor
Mi az ékszer? A fogalomnak sokféle meghatározása lehetséges: ékszerré tehet egy tárgyat a szubjektív esztétikai érzéktől függő „szépsége”, a felhasznált anyagok értéke, de a tárgy által jelképezett gondolat vagy érzelem is. Annyi bizonyos, hogy az ékszer elsősorban a látványával hivatott felhívni a figyelmet a viselőjére. Bármennyire visszafogott, egyszerű, vagy szándékosan dísztelen is egy ékszernek szánt tárgy, hatása akkor is külsőjével, mások tekintete által érvényesül.
Korábban
Az ékszerek minden bizonnyal egyidősek az emberiséggel, vagy akár idősebbek is lehetnek. Különleges tárgyak, „kincsek” iránt a legkülönfélébb állatok is érdeklődnek, és birtoklásuk által társas hierarchiájukban is előrébb juthatnak – gondoljunk csak a fényes tárgyakat gyűjtő hollókra, a kavicsokkal párt „kérő” pingvinekre a madárvilágból. Legközelebbi rokonainknál, az emberszabásúaknál is találhatók számunkra kevésbé esztétikus, ám mégis kézzel fogható példák: egyes csimpánzkolóniákban már megfigyelték a tudósok, hogy nőstény és hím egyedek egyaránt fűszálak fülükbe helyezésével ékesítik magukat, e szokásukat pedig az ifjabb nemzedékek is utánozzák.
A lényegesen kiforrottabb, összetettebb tulajdonfogalommal bíró emberiség esetében már egészen nagy jelentősége van önmagunk mesterséges úton való felékesítésének: ritka, csillogó fémekkel és kövekkel, de akár más állatok természetes díszeivel – például pávák tollaival – tesszük magunkat szebbé.
Mind esztétikai, mind vagyoni értékük miatt gyakran fordulnak elő mind patinás, mind egyszerűen szép és értékes ékszerek különféle aukciókon a világ minden táján, gyakran egészen kiemelt helyet elfoglalva a katalógusban. Nincs ez másként a BÁV aukcióinak történetében sem.
Magyarország legnagyobb aukciósházának legutóbbi eseményén, a december 5-6-án zajlott 82. Művészeti Aukciójának első napján az ékszereké volt a főszerep: például egy Varga Miklós által tervezett egyedi hajtűt, egy szecessziós nyakéket, valamint egy arany Patek Philippe Calatrava karórát is licitre bocsátottak. Ezt követte egy több mint 4 karátos központi gyémánttal és 16 kisebb gyémánttal ékesített gyűrű, amelynek ára átlépte a 20 milliós lélektani határt, és elérte a 23,75 millió forintos vételárat.
Egy éve, 2022 decemberében a BÁV 80. művészeti aukcióján ugyancsak nagy figyelmet kaptak az ékszerek: a Bulgari B.Zero1, a Chopard Happy Diamonds és a Cartier Love kollekció darabjaira lehetett licitálni, de számos egyedi briliáns is szerepelt a kínálatban. Az ékszerkollekció kiemelkedő darabja volt egy sárga, több mint négy karátos gyémántgyűrű, amelynek kikiáltási ára 10 millió forint volt.
A BÁV saját, világszínvonalú becsüsképzésén ugyancsak központi szerepet kapnak az ékszerek, ugyanis mindig ezek a becsüsök elé kerülő, zálogba adni kívánt tárgyak közül a legértékesebbek. Mint ahogy azt Szabó-Mozga Zsoltné, a nyíregyházi BÁV zálogfiókjának vezetője korábbi interjúnkban elmondta, a becsüs szakma iránt érdeklődők esetében rendkívül fontos, hogy az illetőt érdekelje az ékszerek világa, legyen benne nyitottság és elkötelezettség a szakma iránt.
Manapság, ha kiegészítőre gondolunk, akkor először a jobb minőségű, de többnyire rövid élettartamú bijouk jutnak az eszünkbe, amik közül egy-egy jól sikerült darabért képesek vagyunk akár súlyos tízezreket is kifizetni. Pedig, ha kicsit jobban körülnézünk és megfontoltabban választunk, akkor igazán különleges és értékálló darabokat is beszerezhetünk. „Elsőre talán meglepő lehet, hogy egy aukción keresgéljünk magunknak a hétköznapokban hordható kiegészítőket, pedig éppen az ékszeraukciókon találhatunk remek ár-érték arányú, egyedi és időtálló darabokat, melyekkel nem csak a megjelenésünk lesz páratlan, de befektetésnek sem utolsók” – mondta Fertőszögi Péter, a BÁV Becsüs Akadémia vezetője.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2022
- Lacikonyhák és társaik
- A gumigyártás és árnyoldalai
- A spanyol polgárháború külföldi önkéntesei
- A szabin nők közbelépése
- Hét híres fal
- Fugger Mária, a Pálffy család nagyasszonya
- Lajos Ágost és Marie Antoinette egybekelése
- A zalaújvári Festetics-kastély
- Horthy István és Edelsheim Gyulai Ilona esküvője
- Hamar az alvilág első embere lett a sebhelyes arcú Al Capone tegnap
- „Wittenberg Hajnalcsillagának” is nevezték Luther Márton későbbi feleségét tegnap
- Hangszert is készített és feltalálta bifokális lencsét az utolsó polihisztorok egyike, Benjamin Franklin tegnap
- Liszt Ferenccel is szóbahozták a botrányhős táncosnőt, Lola Montezt tegnap
- Elhunyt David Lynch amerikai filmrendező tegnap
- Európa-szerte rettegtek a seprűn repülő boszorkányoktól tegnap
- Klapka Györggyel és Görgey Artúrral is vitába keveredett Dembinszky tábornok 2025.01.16.
- Nem volt problémamentes a Dorogi hanglemezgyár működése 2025.01.16.