Értékes festmények, art deco lámpa és az Esterházyak hatalmas virágtartója a BÁV árverésén
2023. október 16. 09:50 Múlt-kor
A 2018-as tavaszi aukció a BÁV történetének egyik legsikeresebb árverése volt. Paál- és Vaszary-képek mellett az ékszernapon elkelő nagyméretű briliánsokkal díszített nyakék, egy szamurájpáncél, a gróf Esterházy család monumentális virágtartója és Boromisza Tibor egyik nevezetes festménye képezte az aukció kínálatát.
Paál László: Vihar után (Beileni táj)
Korábban
Boromisza Tibor egyik legnépszerűbb festménye az 1909-ben készült Út a nagybányai kispiacra című alkotás. Nem véletlenül, hiszen a századforduló francia fauve és a Nabis hatását tükröző, a magyar festészeti modernizmus majdnem teljes horizontját hordozó festményt története során igen sokszor publikálták.
Népszerűsége ellenére az Út a nagybányai kispiacra keletkezésének idejét a szakértők az elmúlt évtizedekben rosszul állapították meg. A Boromisza korai korszakából származó műalkotást korábban 1904-re datálták a művészettörténészek.
Boromisza Tibor
Miután azonban a kép bekerült a BÁV aukciós anyagába, a patinás műkereskedelmi ház szakértői kibontották a festményt a keretéből, és megbizonyosodtak róla, hogy az alkotás öt évvel később, 1909-ben keletkezett. A Boromisza-életmű kultikus darabja 26 millió forintos kikiáltási árról indult, és végül 48 millió forintért kelt el.
A festmények területén a 2018-as tavaszi aukció jelentős darabja volt még Vaszary János festménye, a Don Quijote, Patkó Károly felsőbányai látképe, valamint ifj. Markó Károly firenzei tájképe is.
Vaszary János: Don Quijote (forrás: BÁV ART)
Egy további jelentős darabot, a Paál László hollandiai tanulmányútja során készült Vihar után (Beileni táj) című művet még az aukciós kiállítás ideje alatt levédték. Utóbbi festményt végül 25,2 millió forintért vásárolták meg.
A műtárgyszekcióban a levédett árverési tételek közé tartozott a gróf Esterházy család óriási méretű virágtartója, illetve Lorenzo Bartolini Fiúportré című márványszobra is. Előbbi műtárgy 4,12, utóbbi pedig 3,12 millió forintért kelt el.
Paál László: Vihar után (Beileni táj)
Az árverésen több szobor és art deco alkotás is kifejezetten jól szerepelt. Egy osztrák art deco lámpáért például a kikiáltási ár hatszorosát, 1,14 millió forintot fizettek, Csáky József Zenészlány című bronzszobráért 3,6 millió forintot adtak. Az aukció egyik legnagyobb figyelmet kiváltó tétele egy szamurájpáncél volt, amely egykoron a Fudzsivara család tulajdonát képezte.
Az árverés a kerámiák területén is tartogatott meglepetéseket. Két Zsolnay – egy gerlepárral díszített virágtartó és egy Tiffany-technikával készült díszváza – mellett Gorkai Lívia Asszonyok és Paraszt Madonnák sorozata. valamint Kovács Margit sárkányos virágtartója érte el a legnagyobb sikert.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Hamar az alvilág első embere lett a sebhelyes arcú Al Capone tegnap
- „Wittenberg Hajnalcsillagának” is nevezték Luther Márton későbbi feleségét tegnap
- Hangszert is készített és feltalálta bifokális lencsét az utolsó polihisztorok egyike, Benjamin Franklin tegnap
- Liszt Ferenccel is szóbahozták a botrányhős táncosnőt, Lola Montezt tegnap
- Elhunyt David Lynch amerikai filmrendező tegnap
- Európa-szerte rettegtek a seprűn repülő boszorkányoktól tegnap
- Klapka Györggyel és Görgey Artúrral is vitába keveredett Dembinszky tábornok 2025.01.16.
- Nem volt problémamentes a Dorogi hanglemezgyár működése 2025.01.16.