Azonosították John Franklin 1846-ban eltűnt hajóját
2014. október 2. 15:10 MTI
Azonosították Sir John Franklin angol sarkkutatónak 170 éve az Északi-sark térségében eltűnt hajóját: a HMS Erebus roncsát találták meg egy hónapja kanadai régészek.
Stephen Harper kanadai miniszterelnök szerdán a parlamentben jelentette be, hogy a szakértőknek sikerült megállapítaniuk: a Viktória-tengerszorosban megtalált hajó nem Franklin másik hajója, a HMS Terror volt, hanem az a jármű, amelyen maga a sarkkutató is utazott. A miniszterelnöki iroda közlése szerint víz alatti régészeti kutatások, az adatok és az Atlanti-óceán fenekéről származó leletek aprólékos átvizsgálása, magas felbontású fotók és videofelvételek, valamint hanglokátoros mérések segítségével sikerült az azonosítás.
A rendkívül jó állapotban megőrződött hajót 11 méterrel a felszín alatt, a Vilmos király-sziget közelében, Torontótól kétezer kilométerre északra találták meg. "Megdöbbentő állapotban van a roncs. Nagy az örömünk, mert nemcsak arról van szó, hogy megtaláltuk Franklin egyik hajóját, hanem épp az Erebust, amelyen maga Franklin is utazott, ráadásul hihetetlenül jó kondícióban őrződött meg" - mondta el John Geiger, a Kanadai Királyi Földrajzi Társaság elnöke.
A hajó nagyrészt érintetlen, a szakértők számára nem kérdés, hogy az Erebusra bukkantak. "Nem egy kongó hajótestről van szó, amely kemény változásokon esett át: gyakorlatilag egy időkapszula egy, a miénktől teljesen különböző időből. Nagy segítséget jelent majd abban, hogy megértsük a Franklin-katasztrófát" - fogalmazott Geiger.
Kanada 2008-ban jelentette be, hogy felkutatja Franklin eltűnt hajóit. Harper kormánya hatalmas összeget fektetett a vállalkozásba és elsődleges jelentőségűként kezelte a projektet, amellyel Kanada az északnyugati átjáróra vonatkozó felségjogát hivatott erősíteni. Az átjáróban az északi-sarki jég olvadásával szabaddá vált az a hajózási útvonal, amelyen egykor Franklin akart áthaladni.
Kanada magáénak érzi az átjárót, míg az Egyesült Államok és egyéb országok szerint nemzetközi területről van szó. Egyelőre nem született terv az Erebus kiemelésére, de Geiger véleménye szerint ez lehetséges és Kanada feltehetőleg meg is akarja tenni. A hajóroncs pontos helyét biztonsági okokból - tartva a fosztogatóktól - nem árulták el.
Franklin mintegy 200 éve indított expedíciói (az Atlanti-óceánt a Csendes-óceánnal összekötő északnyugati átjáró felkutatására) vetették meg az alapját Kanada szuverenitásának az Észak-sarkon - jelentette ki korábban Harper miniszterelnök. Az angol sarkkutató 128 fős kísérettel 1845-ben indult el az expedícióra az Erebus és Terror nevű hajókkal. Amikor évek múltán sem érkezett semmi hír felőle, barátai 1848-ban a történelem egyik legnagyobb akcióját indították felkutatásukra: egészen 1859-ig tartott a keresés. Brit és amerikai részről is további tucatnyi sikertelenül, olykor tragédiával végződő kutatóexpedíció indult az Erebus és a Terror felkutatására.
Egy hajdani kutatás során talált üzenet szerint John Franklin és a legénység 23 tagja 1847. június 11-én meghalt. Az üzenetből nem derült ki, mi okozta a halálukat. 1848. április 22-én 105 túlélő elhagyta a hajókat, hogy gyalog jusson ki a szárazföldre. Bár partot értek, valamennyien meghaltak, a két hajót pedig elnyelte a jég. Franklin két hajója a víz alatti régészet leginkább keresett hajói közé tartoznak, számos dal, vers és regény témájául szolgáltak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
pápaság
- Pápasága ideje alatt csaknem az egész bolygót beutazta II. János Pál
- Csupán 33 napig uralkodott a I. János Pál, a „mosolygós pápa”
- Számos protestáns ország tiltakozott XIII. Gergely pápa naptárreformja ellen
- Róma elfoglalása zárta le az egységes Olaszországért folytatott hosszú küzdelmet
- A macskák vallásos imádata is szerepelt a templomosok ellen felhozott vádak között
- Nagy tekintélyű professzor távozása után kezdett el hanyatlani az első magyar egyetem
- Mintafeleség lehetett a mérgezésekkel megvádolt Lucrezia Borgia
- Élhetőbb várossá alakította Rómát IV. Sixtus, a reneszánsz pápa
- A magyar győzelem hírére zúgnak délben a harangok
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap