Miért bújtak régen férfi ruhába a nők?
2014. július 25. 15:23
Korábban
Nem csak angol divat volt
Cross-dressingre több példát is tudunk hozni a mítoszok világából. A görög mitológia egyik leghíresebb alakját, Héraklészt Omphale - aki rabszolgaként kapta az Iphitus meggyilkolása miatt megbüntetett félistent - a történet egyik változata szerint nem csupán arra kényszerítette, hogy női munkát végezzen, de női ruházatot is viselnie kellett. Achilleusz már önként vette fel édesanyja, Thetisz ruháit, hogy elbújjon Odüsszeusz elől, aki azt akarta elérni nála, hogy csatlakozzon a Trója ellen felvonuló görög sereghez.
Pallasz Athéné gyakran férfinak öltözve bátorította a görögöket az Odüsszeiában. A skandináv-germán mitológia viharistene, Thor Freyja istennőnek öltözött, hogy visszaszerezze híres kalapácsát, a mjölnirt. Gyermekkorunk egyik kedves rajzfilmje, a Mulan címszereplője is férfi gúnyát öltött magára és idős apja helyett beállt a kínai seregbe. A történet egy ősi kínai legendán alapszik (néhány kutató azonban elképzelhetőnek tartja, hogy megtörtént esetről van szó): Mulan az Északi Vej (Wei)-dinasztia által irányított Kínában élt, és azért öltözött férfinek, hogy beteljesítse az egy háztartásra rótt katonaállítási kötelezettséget, ugyanis beteg édesapja már nem lett volna képes hadba állni.
Az egyik leghíresebb történelmi személy, aki nő létére férfi ruhába bújt, kétségkívül Jeanne d'Arc volt. A később máglyán megégetett francia parasztlány elleni vádpontok között az eretnekség és a boszorkányság mellett ott találjuk a férfi ruha viselését is. Érdekes Anne Bonny és Mary Read esete: a gyakran férfi ruhát öltő női kalózok kivégzését elfogásukat követően elhalasztották, mivel azt állították, hogy terhesek.
A 18. századból több olyan hölgyet is ismerünk, aki férfinak öltözve harcolt a seregben: a svéd Ulrika Eleonora Stålhammar a nagy északi háborúban (1700-1721) szolgált a svéd király seregében, s egy nőt is elvett feleségül. Ann Mills dragonyosként szolgált 1740-ben egy brit fregatton, Hannah Snell szintén egy angol hadihajón teljesített szolgálatot 1747 és 1750 között, s tizenegy alkalommal sérült meg, később pedig szolgálati nyugdíjban is részesült.
Az Anna királynőnek öltözött New York-i kormányzó
Edward Hyde, Clarendon harmadik earlje, New York és New Jersey kormányzója állítólag felesége ruháit hirdta, és bokrok mögé bújva ijesztgette a gyanútlan járókelőket. Mivel igen korrupt, pazarló, népszerűtlen figura volt, valószínűleg rosszindulatú pletykáról van szó, de állítólag még a hitvese temetésére is női ruhákban ment el. Az 1702-es New York-i gyűlésen kisestélyiben és fejdíszben jelent meg, majd így osztotta ki az értetlen vendégeket: "Ti idióták, hát nem értitek, hogy én Anna királynőt helyettesítem? Olyan hűen, ahogyan csak tudom."
Az első világháborúban Dorothy Lawrence újságírónő öltötte fel az angol zubbonyt, hogy férfinek álcázva magát tudósítson a frontharcokról. Kevesen tudják, hogy az amerikai Billy Tipton, aki híres jazz-zongorista és szaxofonos volt a nagy gazdasági világválság idején, 1914-ben Dorothy Lucille Tipton néven született, de az 1930-as évektől kezdve férfiként élt. Ötször nősült meg és ezalatt három fiút fogadtak örökbe feleségeivel. 1989-ben bekövetkezett haláláig közeli rokonain kívül senki nem ismerte valódi identitását.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
11. A kiegyezéshez vezető út, a kiegyezés tartalma és értékelése
IV. Politikai berendezkedések a modern korban
- Véreskezű zsarnokból Ferenc Jóska – hét évtized „a birodalom első hivatalnokaként”
- A Magyarországgal való kiegyezés felé mozdította el Bécset a königgrätzi vereség
- Külpolitikai kudarcok kényszerítették Bécset a Kiegyezésre
- Deák Ferenc tollba mondta a húsvéti cikket, hogy kézírását se ismerjék fel
- Ferenc József is fogadta az 1849-ben jelképesen felakasztott Andrássyt
- 10 tény a dualizmus kori Magyarországról
- Egyenes út vezetett a kiegyezéstől Trianonig? – az 1867. évi alku 150 év távlatából
- Kossuth a bukás biztosítékát, mások az ország aranykorát látták a Kiegyezésben
- Megoldódott Sisi koronázási fotóinak rejtélye
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:05
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap