Írók a szomszédban - miért vonzotta Újlipótváros a magyar irodalom nagyjait?
2014. július 21. 12:55 Domonkos Eszter
Korábban
Az irigyelt Nyugatosok: Ady, Kosztolányi és Hatvany
Kosztolányi Dezső
Nem meglepő módon a kor irodalmi elitje, a Nyugatosok is megfordultak a környéken; egészen rövid ideig ugyan, de újlipótvárosi lakos volt például Kosztolányi Dezső is, aki az Újpest rakpart 6. szám alatti Palatinus-házban bérelt lakást. Az 1911-ben épült Palatinus-házak a kor első, rendkívül divatos lakóparkjának számítottak, bár a kerület területrendezése még erősen váratott magára, és a hatalmas bérházak mögött egy meglehetősen rossz közbiztonságú szegénynegyed és gyártelep húzódott. A palatinus szó latinul nádort jelent, a házak neve így őrizte meg, hogy az épületek azokon a telkeken állnak, amelyeket a nádori család kapott a Székesfővárosi Közmunkák Tanácsától köztulajdonba vett Margit-szigetért cserébe.
Palatinus-házak
Kosztolányi az elsők között költözött az épületbe 1912-ben, s a Dunára néző második emeleti lakást költséget nem kímélve egyedi bútorokkal és különleges ízléssel rendezte be. Bár a lakás tökéletes helyszínt biztosított Harnos (Görög) Ilonával közös reggeli rituáléiknak – amelyek során a hajnali kelés és számolatlan kávé után szerepjátékkal egybekötött helyzetgyakorlatokkal szórakoztatták magukat –, azt végül egy egész évre kifizetve hagyták hátra, és a kellemetlen dunai szél elől az akkori Fehérvári (ma Bartók Béla) utcába költöztek.
A Nyugat-alapító és mecénás báró Hatvany Lajos – akinek családjáé volt többek között az Alföldi Cukorgyár is – 1951 körül költözött a Pozsonyi út 40-be, a Dunapark házak középső lépcsőházának ötödik emeleti luxuslakásába, amelyben ezt megelőzően Kéthly Anna is lakott, s ahol gyakori vendégei voltak a kor olyan írónagyságai, mint Heltai Jenő, Szép Ernő, Devecseri Gábor vagy Karinthy Ferenc. A fáma úgy tartja, hogy a kultúra és a művészetek nagy mentorának elég volt egy hízelgő levelet írni, hogy pénztárcájába nyúljon és nagyvonalú kölcsönökkel segítse a nélkülözni kénytelen írókat.
A Szent István park mellett elterülő, modern stílusú Dunapark házak az Alföldi Cukorgyár megbízásából, Hofstätter Béla és Domány Ferenc tervei alapján épültek 1935-36-ban. A lakók nagy részét, köztük Hoffstättert is innen vitték a Duna-partra a nyilasok. A valóban lélegzetelállító lépcsőházat szándékosan úgy tervezték, hogy már belépéskor egyértelmű legyen mindenki számára, a házat nagyon jómódú családok lakják. A lakók kényelmét két lift, gyermekkocsi tároló, házfelügyelő szolgálta, társadalmi és anyagi helyzetüket pedig olyan luxust sugalló részletek nyomatékosították, mint a beltéri szökőkút, egy összefüggő tetőkert és egy speciális szellőzőrendszer, amely a lakásokba friss dunai levegőt szívott. A ház történetéről, többi híres lakójáról és az újlipótvárosi Bauhausról a Miénk a ház! csoport másik, A Bauhaus rejtett kincsei c. sétáján lehet még többet megtudni.
Dunapark ház és a presszó belseje
A Nyugat egy másik állócsillagának, Ady Endre egykori lakóházának utcaszintjén, a Visegrádi utca 18-ban most a Safari Travel működik, a költő féléves itt-tartózkodásának frappáns és nagy valószínűséggel teljesen véletlen emlékműveként. A nyughatatlan Ady 1911 tavaszán, a Lédával való végleges szakítást követően költözött öccséhez, Ady Lajoshoz és annak szigorú háztartást vezető feleségéhez a második emeletre. A magát legjobban bulvármagazinok és cigarettacsikkek növekvő halmai között jól érző költő azonban nem sokáig bírta a kötöttséget és az azzal járó házirendet, így székhelyét az egy utcával arrébb található Hegedűs Gyula utca 14-be tette át, ahol nemcsak legnagyobb pártfogója, Hatvany látogatta meg gyakran, de ahonnan, ha kedve tartotta, egy ebédre azért mindig visszarándulhatott öccséékhez.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap