2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Mérges gáz, tank, zeppelin, U-boot - az 1. világháború új fegyverei

2014. július 4. 16:00 Németh Máté

Gázfelhő a lövészárok felett

„A harc első napján, 1915. április 22-én a brit lövészárkokban lapuló katonák nem is sejtették, milyen borzalom vár rájuk, ezen a napon ugyanis sor került a hadviselés történetének egyik legvisszataszítóbb eseményére. Az őrszemek puskájuk felett kikémlelve várták a német gyalogságot, amely a jelentések szerint bármikor megindíthatta támadását. Helyette azonban zöldessárga ködfelhőt láttak gomolyogni az ellenséges árkok irányából.”

Brit géppuskások gázmaszkban a somme-i csatában

Peter I. Bosco leírása a második yperni csata kezdetéről és egy új szárazföldi fegyver, a harci gáz bevetéséről szólt. A németek az ütközet elején a kedvező széljárást kihasználva hat kilométeres szélességben mintegy 180 tonna klórgázt engedtek a frontra. A gáz elérte a lövészárkokat, az ott lévők egy része menekülőre fogta, de a mérgező vegyszer útjával egy irányban szaladtak, így egyre többen lélegezték be az anyagot.

A katonák közül többen úgy élték túl a támadást, hogy vizeletükkel átitatott zsebkendőjükön keresztül lélegeztek, ez ugyanis semlegesítette a mérgező gázt. A klórgázzal való érintkezés nem járt automatikusan halállal - ez nagyban függött a belélegzett mennyiségtől -, de súlyos károsodást okozott, szemirritációval, hányással, köhögéssel és légzési nehézségekkel járt együtt. Nagyobb adagban belélegezve azonban az áldozat tüdeje megtelt folyadékkal és lassú, fulladásos halált okozott.

A klórgáz után kezdtek el használni az ütközetekben egy hatékonyabb légzésbénítót, a foszgént, majd a háború végére bevetették a mustárgázt is. A vegyi fegyverek elleni védekezéshez rövid időn belül rendszeresítették a gázálarcot. E fegyverek bevetése nem csak emiatt volt problémás: használatuk ugyanis a csatatéren tárolótartályok megnyitásával történt, a szelepek kinyitása után azonban előfordult, hogy az azt megelőzően kedvezőnek vélt széljárási viszonyok ellenkezőjükre fordultak, a mérges gáz így a támadókra lett veszélyes.

A vegyi fegyverek - amelyeket a háborúban mindkét fél használt, és amelyek alkalmazása az előbb taglaltak miatt inkább pszichológiai természetű volt - bevetésének következtében rengeteg (több mint egymillió) katona szenvedett súlyos egészségkárosodást, és mintegy 90 ezer fegyveres halt meg a fronton.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár