2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Arcokat véstek az ősi rituális faragványra

2014. március 13. 08:54

Régészek Szíria déli részén egy ősi csontfaragványt tártak fel, amelyen két emberi arc látható. Minden bizonnyal temetkezési rituálé része volt.

A mintegy kilencezer éves leletet egy ősi, dél-szíriai nekroplisz mellett találták meg, ahol mintegy harminc, fej nélküli ember alussza örök álmát. "Szokatlan, egyedülálló felfedezés" - fogalmazott Frank Braemer, a párizsi Centre National de la Recherche Scientifique régésze.

A csontdarabot Dél-Szíriában, a Tell Qarassánál folyó 2007-2009-es ásatások során tárták fel. A lelőhelyen egy mesterséges domb állt, amit több ezer év alatt hordtak össze az ott élők. Ugyan a szíriai polgárháború kitörése óta számos régészeti emléket dúltak fel a kormánycsapatok és a felkelők, Tell Qarassa szerencsére eddig megúszta a pusztítást.

A régészeti bizonyítékok szerint a terület lakói a történelem első földművesei lehettek, akik tönkebúzát, árpát, csicseriborsót és lencsét fogyasztottak, mellette pásztorkodtak, illetve kecskére, gazellára, vaddisznóra és szarvasra vadásztak - írják a kutatók az Antiquity márciusi számában.

Miután az elhunytakat és a faragványt eltemették, valószínűleg valaki kiásta és a település egyik lakott részére vitte őket. A leletet egy őstulok bordacsontjából faragták és 12 centiméter hosszú. Két, lecsukott szemű emberi arcot véstek rá; mindkét végénél eltörték, így lehet, hogy több arc is díszítette. A csontfaragvány temetkezési rituálé része volt, a rajta látható két véset pedig az emberi fej egyetlen naturalista ábrázolása Szíriának ezen részéből, illetve a korból.

A pálca rendeltetése és szimbolikája ismeretlen. Sokkal többet egyelőre Braemer sem tud mondani róla: "Az egyértelmű, hogy temetkezési rituáléhoz köthető, de hogy pontosan milyenhez, lehetetlen megmondani" - fogalmazott. Szintén nem világos, miért ásta ki valaki és vitte magával a település másik végébe; felmerült, hogy így akart tisztelegni az ősök emléke előtt, a másik lehetséges magyarázat a legyőzött ellenfelek fejeinek mintegy trófeaként való használata.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár