Kalasnyikov: a tervező és öröksége
2014. január 10. 13:07
"Büszke vagyok a találmányomra, de szégyellem, hogy terroristák használják. Bárcsak olyan gépet találtam volna fel, amelynek a mezőgazdászok vehetnék hasznát - például egy fűnyírót" - mondta egyszer Mihail Tyimofejevics Kalasnyikov, a tavaly december 23-án elhunyt feltaláló. Az általa megalkotott AK-47-es gépkarabélyből mára közel százmillió készült, ám az autodidakta fegyverbarkácsoló egy fillért sem látott belőle.
Korábban
Versíró fegyverbarkácsoló
A világ talán legismertebb gépfegyverének feltalálója a lengyel-szovjet háború kellős közepén, 1919. november 19-én született a mai mongol-orosz-kazah határ közelében lévő Altáj Kormányzóság egyik falujában, Kurjában. 1930-ban családját és a környékbeli parasztokat kuláknak kiáltotta ki a szovjet hatalom, megfosztották tulajdonuktól és deportálták őket a nyugat-szibériai Tomszki területen lévő Nizsnyaja Mokhovaja faluba. A Kalasnyikov család tizenhetedik gyermeke, Mihail sokat betegeskedett, hatéves korában csak egy hajszál választotta el a haláltól.
Habár mindenféle mechanikai szerkezetű gép vonzotta a szabad idejében verseket író Kalasnyikovot, ő arról álmodott, hogy költő lesz belőle. Vágya tulajdonképpen beteljesedett, ugyanis egész életének meghatározó része maradt a versírás. Családja mindig a földből élt, ám a száműzetésük alatt vadászniuk is kellett, hogy betevő falat kerüljön az asztalra, így a tizenéves Mihail gyakran vette kézbe apja fegyverét.
Mindössze a hetedik osztályt fejezte be, amikor mostohaapja engedélyével (édesapja tuberkulózisban hunyt el az elköltözés évében) visszament szülőfalujába. A több mint ezer kilométeres utat jórészt autóstoppal tette meg. Régi-új lakóhelyén egy traktorjavító telephelyen kapott munkát, ahol a mechanikai érzékét kamatoztathatta. Hamis papírjai miatt többször menekülnie kellett, így csak kilenc osztályt járt ki, amikor 1938-ban besorozták a Vörös Hadseregbe.
A fiatal Kalasnyikov
Alacsony termete és szakmai tudása miatt - a harckocsi technikusi képzés után - eleinte tankokat szerelt. A képzésének ideje alatt hozta létre első találmányát, egy harckocsikra szerelhető lövésszámláló szerkezetet, amelyért Georgij Zsukov tábornoktól egy karórát kapott jutalmul. A náci Németország támadása idején harckocsi parancsnokként őrmesteri rangban harcolt a németek ellen az 1. harckocsi-hadsereg egyik T-34-esében. 1941 októberében a brjanszki csata során súlyosan megsérült a vállán, s kórházba került, ahol 1942 áprilisáig kezelték.
A kórházban töltött hónapjai során tucatnyi beszámolót hallott a katonáktól, akik panaszkodtak a szovjet fegyverek megbízhatatlansága miatt, illetve hogy mennyire ki vannak szolgáltatva a Wehrmacht katonáival szemben, akik jóval több gépfegyverrel rendelkeztek, mint a Vörös Hadsereg. Lábadozása során letisztult benne, hogy melyek lennének a szovjet katona számára kívánatos kézifegyver-tulajdonságok. A mataji vasútállomáson töltött hathónapos betegszabadsága idején az ottani mérnökök segítségével megalkotta első géppisztolyát.
Bár bizonyos szerkezeti hiányosságok miatt nem vezették be a hadseregbe a találmányát, precizitására, tehetségére és hozzáértésére hamar felfigyeltek a szovjet vezetők. 1942-ben Kalasnyikovot a Vörös Hadsereg Fegyverzeti Főcsoportfőnöksége Központi Kézifegyverfejlesztő Csoportfőnökségére helyezték át. Az itt eltöltött évek alatt több ízben módosította és fejlesztette az eddig használatos gépfegyvereket, ami két tervezői oklevelet hozott számára. Ezzel bekerült a szovjet fegyvertervezés legfelsőbb köreibe.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
20. Az 1956-os forradalom Magyarországon
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- A mesterek győzték le a tanítványokat a melbourne-i medencében 1956-ban
- Az elsöprő túlerővel szemben sem adták fel a harcot a magyar felkelők 1956-ban
- Kegyetlen megtorlás követte a reményekkel teli forradalmat
- Eredetileg orvosnak tanult Maléter Pál, az 1956-os forradalom honvédelmi minisztere
- A náci hadigépezet megtörése után az 56-os forradalom leverése is Zsukov marsallra várt
- Így működött a kádári megtorló gépezet
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.