Megúszhatta az akasztást a Schindler listájának szereplője
2013. március 29. 16:29
Erősen kérdéses, hogy valóban a Steven Spielberg korszakos filmjében, az 1993-as Schindler listájában is szereplő náci háborús bűnös, a foglyokat szadista módon kivégző Amon Göth látható-e azon a felvételen, amely a bécsi születésű táborparancsnok kivégzését mutatja be.
Korábban
Évtizedeken keresztül úgy gondolták, hogy a második világháborúban elhunyt több tízezer lengyel és zsidó fogoly meggyilkolásáért felelős és halálra ítélt Amon Göth látható azon az 1946-os, fekete-fehér filmben, amelyben a hóhérok csak két elrontott kísérlet után tudnak felakasztani egy férfit. Egy új, a National Geographic csatornán megjelenő dokumentumfilmben megszólaló történészek viszont egybehangzóan azt állítják, hogy a filmkockák nem Göth, hanem Ludwig Fischer 1947-es kivégzését mutatják be.
Árulkodó, hogy semmilyen hivatalos utalás nincs a szadista módszereiről hírhedtté vált tömeggyilkos halálának körülményeire, és senki nem tudja, hogy hol lehet a teteme. Dr. Suzannah Lipscomb és Joe Crowley úgy látják, hogy Göthnek – ellentétben több más náci prominenssel, így Joseph Mengelével vagy Adolf Eichmann-nal – nem sikerült Dél-Amerikába jutnia, vagy elmenekülnie Európából, így valószínűleg meggyilkolhatták – kérdés, hogy hol és mikor, mivel teljességgel kizárt, hogy ő lenne a szóban forgó felvételen.
A bécsi születésű Amon Göth (1908-1946) 1931. május 13-án lett az NSDAP tagja. 1942-ben részt vett több lengyelországi gettó felszámolásában, majd 1943 tavaszán kinevezték a Krakkó melletti Płaszówban létrehozott kényszermunkatábor parancsnokává (SS-Hauptsturmführer). Napi rendszerességgel, válogatás nélkül gyilkolt; gyakran a tábor szélén álló villájának teraszáról, puskával lőtte le az alant dolgozó foglyokat. A túlélők beszámolói szerint kutyákat küldött a foglyokra, és csak azután nyúlt a puskájához, ha az áldozatok már nem mozdultak.
Göth-t 1944-ben lopás miatt letartóztatta a Gestapo, a vádakat azonban – felismerve az egyre nyomuló szövetségesek szorítását – ejtették a német hatóságok. 1945-ben az amerikai erők ismét letartóztatták az egykori parancsnokot; Göth-t több ezer zsidó személy meggyilkolásának vádjában 1946. szeptember 5-én bűnösnek mondta ki a lengyel Legfelsőbb Nemzeti Törvényszék, amely szeptember 13-án hajtotta végre az ítéletet.
A Lengyel Állami Filmarchívum, az izraeli Jad Vashem Holokauszt Archívum, Göth életrajzírója és számos internetes holokauszt oldal is kitart azon álláspontja mellett, hogy a kivégzést bemutató filmben szereplő személy nem más, mint Amon Göth. A börtönben készült feljegyzések azonban csak egyetlen szót árulnak el Göthről: „Meghalt”. A történészek szerint a felvételen valószínűleg a jogi végzettségű, egykoron ügyvédként praktizáló náci háborús bűnös, Ludwig Fischer látható. A katolikus családban nevelkedett, a varsói gettó felállításáról ismert Fischert szintén Lengyelországban állították bíróság elé, majd végezték ki a mokotów-i börtönben.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
15. A középkori magyar királyság megteremtése
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Harcokkal és törvényekkel fektette le Szent István az évezredes magyar államiság alapjait
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap