Kennedy utolsó titkos hangfelvételei
2012. október 25. 11:18 MTI
John F. Kennedy amerikai elnök 1963-ban az újságból értesült - nagy felháborodására - arról, hogy a Cape Cod-i támaszponton a légierő illetékesei kórházi szobát rendeztek be arra az esetre, ha várandós feleségénél megindulna a szülés. Úgy vélte, hogy az erre költött ötezer dollár kidobott pénz és ha híre menne, az amerikai kongresszust akár arra is ösztönözhetné, hogy megnyirbálja a katonai költségvetést.
Korábban
Az emlékirat, amelyet az elnök sohasem írhatott meg
Az elnök dühösen felkapta a telefonkagylót. Egy beosztottját azonnal megbízta, hogy küldesse vissza a kórházi szoba berendezését. Ami pedig az illetékeseket illeti, "köztük azt az ostoba fickót, aki hagyta, hogy az ágy mellett fényképezzék le", azt mondta, helyezzék át őket Alaszkába. Ezután felhívta Godfrey McHugh tábornokot, légügyi segédtisztjét. "Hogy az ördögbe engedték be a szobába az újságírókat? Minek? Ezzel a légierő költségvetésének annyi!" - dühöngött, majd egy káromkodással zárta le az ügyet.
A történet forrása maga Kennedy - írja a The New York Times. Az elnök legközelibb munkatársai közül is csak egy-két beavatott tudta annak idején, hogy Kennedy 260 órányi hanganyagot rögzített a hivatalában, az ovális irodában folytatott eszmecserék és telefonbeszélgetések során. A John F. Kennedy Library alapítvány nemrég új válogatást tett közzé Listening In: The Secret White House Recordings of John F. Kennedy címmel, amely a legérdekesebb részleteket és a megértésükhöz szükségesnek tartott jegyzeteket tartalmazza könyvben, illetve két CD-n.
A titkos fehér házi magnófelvételek előszavát az elnök lánya, Caroline Kennedy, bevezetését Ted Widmer, a Brown egyetem történésze írta. A válogatás "a történelem nyersanyagát tartalmazza" - fejtette ki Thomas Putnam, a Kennedy könyvtár igazgatója, aki hozzáfűzte: "Ez az az emlékirat, amelyet az elnök sohasem írhatott meg".
1962 novemberében az elnök közölte James Webbel, a NASA amerikai űrkutatási hivatal vezetőjével: elsőrendű feladata az lesz, hogy embert juttasson a Holdra. Webb azt felelte, ennél fontosabb lenne az űrbeli környezet megértése. Kennedy erre megjegyezte: "Szép másodikként eljutni a Holdra, de ez nem jelentene többet, mint bármikor a második hely". Webb kitartott álláspontja mellett, mire az elnök kerek perec kijelentette: "Nem érdekel a világűr, csak az, hogy megelőzzük az oroszokat".
Akárcsak őt követően Richard Nixon és mint Franklin D. Roosevelt óta minden elődje, Kennedy is titkos lehallgató eszközöket helyeztetett el dolgozószobájában, az ovális irodában. Erről szinte senkinek nem volt tudomása mindaddig, amíg a Watergate-ügyben folytatott meghallgatások fel nem tárták a Nixon által készíttetett magnetofon felvételek létezését.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor egy tulipánhagymáért luxuslakást lehetett venni
- Így lett Kassa csehszlovák város
- Tíz nagy győzelem a halál fölött
- A modern remetekirályság
- Így tanították Horthyt a 2. világháború után
- A kerti szajha
- Kolozsvár román megszállása
- Az újra megtalált munkásnő
- Trianon előtt - határon túl: megjelent a Múlt-kor tavaszi száma
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap
- 10 meglepő tény a vasút történetéből tegnap
- Bátyjához hasonló tragikus sors várt a „remény jelöltjére”, Robert F. Kennedyre tegnap
- Jókai Mór egész családja ellenezte Laborfalvi Rózával való házasságát tegnap