Ősi írást fejthetnek meg
2012. október 24. 17:20
Közel járnak a világ legrégebbi, még megfejtetlen írásrendszerének kibetűzéséhez brit szakemberek. A kutatók egy új technológiai eljárással eredtek a proto-elámi írás nyomába, s egy erre a célra életre hívott weboldal segítségével próbálják bevonni világszerte a kutatókat a közös gondolkodásba.
Korábban
A mai Iránban gyökerező, i.e. 3200 és 3000 között kialakult, agyagtáblákon fennmaradt elámi írásrendszer eddig ellenállt a kutatók kísérleteinek, az oxfordi és a southamptoni egyetemen kifejlesztett csúcstechnológiás képalkotó rendszer segítségével azonban végre „feltörhetik” az ötezer éves írás rejtélyes kódjait.
A 76 apró lámpával és egy speciális kamerával felszerelt Reflectance Transformation Imaging (RTI) nagyfelbontású képek elkészítését teszi lehetővé oly módon, hogy általa eddig soha nem látott részleteket fedhetnek fel. „Felfoghatatlan, hogy mennyire jó a képek felbontása. Az utóbbi tíz évet az elámi írás megfejtésével töltöttem, s most végre úgy érzem, hogy sikerült az áttörés” – jelentette ki Jacob Dahl oxfordi orientalista.
Dahl úgy látja, hogy eddig a szabad szemmel nem látható apró részletek akadályozták meg a kutatókat az írás megfejtésében – például hiába próbálkoztak, nem sikerült megkülönböztetni az i betűt a t-től. A szakember az utóbbi egy évtizedben 1200 különálló jelet fejtett meg, de mint fogalmazott, az írásrendszer összetettsége miatt még nagyon távol van attól, hogy teljesen kibetűzze az írást.
A kutatók ma úgy gondolják, hogy a proto-elámi írás szimbólumokból és szótagírásból állt. S mivel az állatábrázolások és mitológiai formák mellett nincsenek emberi tevékenységre utaló jelek, úgy tűnik, hogy az írást csupán adminisztratív feladatokra és a mezőgazdasági termények számbavételére használták. De arra sem találtak eddig bizonyítékot, hogy az írást iskolákban tanították volna az elámiak íráskészségük fejlesztése vagy az írás megőrzésének érdekében. Ez viszont azzal járt, hogy rendkívül sok hibát vétettek a jelek felvésésekor, már-már lehetetlenné téve az írásrendszer megfejtését.
Az agyagtábláról készült képek a Cuneiform Digital Library Initiative honlapján már elérhetők. A kutatók a felvételek közzétételétől azt várják, hogy a kutatásba majd világszerte bekapcsolódnak a szakemberek, s a közös gondolkodás révén (crowdsourcing) megfejthetik az írásrendszer ötezer éves titkait.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2021
- Ókori emberáldozatok
- A magyar könnyűzene a hetvenes években
- Az MSZMP-tömegszervezetek mindennapjai
- Piranesi rézkarcbörtönei
- Itt a szép, itt a jó, itt a parázs gesztenye!
- A szepesgörgői Görgey–Csáky-kastély
- Magyar konyha a gulyás előtt
- A háztáji gazdálkodás kialakulása és szerepe
- Az Én évtizede a rockzenében
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.