Így nézett ki egy T-lakás
2012. április 3. 13:08
Akár több nappalit megtöltenének azok a hatvanas évekből származó bútorok és használati tárgyak, melyeket az Emlékpont Múzeum részére ajánlottak fel a hódmezővásárhelyiek a közgyűjtemény következő időszaki kiállítására. Az április 14-én nyíló Megfigyelt Művészet tárlatot az ún. T-lakás berendezése közben mutatja be Blazovich Péter, a közgyűjtemény vezetője, valamint Mészáros Tamás, a tárlat kurátora április 5-én, csütörtökön 11.30-kor.
Korábban
Az Emlékpont egyedi tematikájú és megoldásokat tartalmazó tárlata az 1960-as évek vásárhelyi művészetét egy különleges szemszögből, állambiztonsági jelentéseken keresztül tárja a látogatók elé. Hódmezővásárhely művész- és tágabban értelmezett kulturális életéről lényegesen több állambiztonsági anyag maradt fenn, mint más települések esetében. A kiállítás elsőként mutatja be Magyarországon egy vidéki város útkereső értelmiségeinek-, művészeinek, és azok szellemi műhelyeinek tevékenységét, méghozzá az állambiztonsági szolgálatok szemüvegén keresztül. A kiállítás megrendezését a Nemzeti Kulturális Alap támogatja.
A kiállításon a "megfigyelők" munkamódszerét egy ún. Találkozási, rövidítve T-lakásban ismerhetik meg a látogatók. A T-lakásokat a BM. III/III. Főcsoport-főnökség azzal a céllal alakította ki országszerte, hogy ott a helyi kirendeltségeiken dolgozó tartótisztek nyugodt körülmények közepette számoltathassák be ügynökeiket. Ezeknek a fedett lakásoknak a legtöbb esetben civil tulajdonosa volt, aki - ideológiai elkötelezettségből és/vagy anyagi ellenszolgáltatás fejében - átadta ingatlanját az állambiztonsági szervek részére, hogy a találkozókat ott tarthassák meg.
Nem maradt fenn, illetve nem került elő eddig olyan dokumentum, amiből kiderülne, hogy mennyi T-lakás volt Hódmezővásárhelyen, néhánynak a fedőneve azonban a tartótiszti megjegyzéseknek köszönhetően fennmaradt, mint például a "Tiszavirág", vagy a "Rózsa". Pontos helyeiket ezeknek sem lehet megállapítani, csak belvárosi helyzetükre utaló tartótiszti megjegyzések alapján tájolhatjuk be őket hozzávetőlegesen. Az Emlékpont egy ilyen titkos belügyi lakás kialakításához keresett korabeli bútorokat és berendezési tárgyakat, és felhívás oly sikeres volt, hogy egy komplett nappali szobabelsőt megtöltenek a felajánlott relikviák.
A kiállításon a T-lakás mellett egy másik lakásbelső is látható lesz. Azt, hogy ez a szoba kié és mit szimbolizál, arról Mészáros Tamás kurátor és Blazovich Péter, az Emlékpont vezetője tájékoztat csütörtökön fél tizenkettőkor az Emlékpont időszaki kiállítótermében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. Erdély etnikai, vallási helyzete a 16–18. században
II. Népesség, település, életmód
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- II. József haláláról tudósított nyitószámában az első erdélyi magyar újság
- Már ötéves korában megválasztották, de sohasem uralkodott az utolsó erdélyi fejedelem
- A trianoni békét "morális köntösbe öltöztették"
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.