2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Kényszermunkásokat alkalmazott a BMW-t is irányító család a nácik alatt

2011. szeptember 30. 09:36 The Daily Mail

A BMW többségi tulajdonrészét birtokló család leszármazottja évtizedes hallgatás után végre nyilvánosan is bevallotta, hogy a befolyásos família a náci időkben kényszermunkásokat alkalmazott a világháború idején, s zsidó cégekre tette rá a kezét.

Gabriele Quandt – akinek nagyapja, Guenther mintegy 50 ezer kényszermunkást alkalmazott fegyvergyárában a világháború éveiben – elismerte: hibának tartja, hogy a család ilyen sokáig hallgatott erről a korszakról. A férfi mindezt a család által felkért bonni történész, Joachim Scholtysecknek mondta, aki a kutatás során arra a megállapításra jutott, hogy Guenther Quandtot és fiát, Herbert lelkét is súlyos bűnök terhelik.

A vizsgálódás során kiderült, hogy a család a nácik által meghirdetett árjásítás alkalmával több, zsidók tulajdonában levő céget rekvirált. Herbert „része volt a rendszernek” – jelentette ki fia, Stefan a három évet átölelő tanulmány megszületése után, amelyet a család rendelt meg, hogy ezzel lecsendesítse a befolyásos família sötét ügyeit feltáró 2007-es dokumentumfilmen (The Silence of The Quandt Family) felháborodott közvéleményt.

A tanulmány szerint Guenther 1933. május 1-én, egy hónappal Hitler hatalomra jutása után lépett a náci pártba, de már korábban is latba vetette befolyását, s a párt magas rangú tisztviselőinél lobbizott az állami megrendelések elnyeréséért. Feleségétől, Magda Behrend Rietscheltől 1929-ben vált el, de ezt követően is jó kapcsolatban maradtak. Magda végül Goebbelshez ment feleségül, akivel a háború végén – miután hat gyermeküket megölték – öngyilkosságot követett el.

Guenther Quandt cége 1937-re komoly eredményeket tudott felmutatni, ezért Hitler a hadigazdaság vezetésére (Wehrwirtschaftsführer) kérte fel a férfit; a társaság három gyárban állított elő lőszereket, fegyvereket és tengeralattjáró alkatrészeket. A gyárakban dolgozó 50 ezer kényszermunkás közül több százan haltak meg, Hannoverben például egy tömegsír is előkerült, ahova a feletteseikkel vitába keveredő, kivégzett munkásokat temették. A tanulmány szerint orosz hadifoglyokat is alkalmazták a gyárakban, de Herbert például ukrán munkásokat fogadott fel a hétvégi víkendháza körüli munkák elvégzésére.

„A családfő a náci rendszer része volt” – állapította meg az 1200 oldalas tanulmány végén a szerző. „A Quandt család elválaszthatatlan a nemzeti szocialisták által elkövetett bűnöktől” – folytatódik az írás, amelyben a BMW ügye nem kerül elő, igaz, abban csak 15 évvel a háború után szerzett többségi tulajdonrészt a család.

Guenther Quandtot 1946-ban fogták el, majd internálták. Sokak legnagyobb meglepetésére a bírák arra jutottak, hogy a férfi csupán egy Mitlaufer, tehát a náci ideológia támogatója, de nem volt az események aktív résztvevője. Quandt 1948-ban szabadult, s több német cégnél is komoly állásokat kapott; 1954-ben éppen Kairóban töltötte szabadságát, amikor utolérte a halál.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár