A Scotland Yardon múlhat Hasfelmetsző Jack azonosítása
2011. szeptember 23. 10:20
Egy már visszavonult bűnügyi nyomozó azon fáradozik, hogy rábírja a Scotland Yardot és az illetékes brit bíróságot a rendőrség által összeállított dokumentumok cenzúrázatlan kiadására, s ezzel új lendületet adjon a legismertebb brit sorozatgyilkos identitásának felfedése érdekében indított nyomozásnak.
Korábban
Miért titkolná el a Scotland Yard a birtokában levő nyomozati anyagokat, ha azzal segíthetné Jack the Ripper, azaz Hasfelmetsző Jack személyének azonosítása körüli találgatások lezárását? Ez a kérdés volt az, amely nem hagyta nyugodni Trevor Marriott nyugdíjas nyomozót, aki most mindent megtesz annak érdekében, hogy végre lekerüljön a lakat a Scotland Yard titkos iratairól.
Több ezer oldalra tehető a rendőrség asztalfiókjában heverő irategyüttes, amely a Hasfelmetsző két hónapon át tartó ámokfutása után született 1888-ban. Az ismeretlen elkövető öt nőt – négy korosodó prostituáltat és egy fiatal nőt – ölt meg a londoni Whitechapel nyomornegyedben, előbb elvágta torkukat, majd sebészi pontossággal kibelezte őket.
A Metropolitan Police Service ellenállt a „kísértésnek”, s továbbra sem hajlandó átadni a birtokában levő dokumentumokat, csak cenzúrázott – a neveket feketével áthúzva – formában. Úgy érvelnek, hogy ezzel az őket tájékoztatóknak az információk ellenében ígért bizalmasságot tennék semmissé (még ha az érintettek nincsenek is az élők sorában), ráadásul elidegenítenék a jelenleg a terrorizmus és a szervezett bűnözés elleni nyomozás során a látókörükbe került „kollaboránsokat".
Hasfelmetsző Jack személyének azonosítása a bűnsorozat elkövetése óta foglalkoztatja az embereket, az áldozatok kiléte, a titokzatos helyszín és a krimibe illő körülmények vonzották az amatőr és a profi nyomozókat. Az idők során több személy is célkeresztbe került; volt közöttük egy Londonba szökött amerikai kuruzsló, egy Whitechapelben élt lengyelországi zsidó, de például Patricia Cornwell krimiíró 2002-es könyvében már azt állította, hogy a Hasfelmetsző nem más, mint a festő Walter Sickert.
Az összeesküvés-elméletgyártók a királyi család egyes tagjaira mutogatnak, s szerintük a Scotland Yard segített eltussolni az ügyet, míg egy spanyol származású író egyenesen a nyomozásban résztvevő egyik rendőrre gyanakszik. A sorozatgyilkos személyét övező találgatásokat az egyik önjelölt nyomozó, Angela Down foglalta össze a legtalálóbban: „Mindannyian szeretjük a rejtélyeket. Ha megtudjuk, ki volt ő, az érdeklődés folyamatosan lanyhulni fog”.
Azt már a Hasfelmetsző Jack útvonalát újra bejáró London Walk résztvevői is tudják, hogy a név (Jack the Ripper) pusztán az elme szüleménye; ez a média által elterjesztett úgynevezett „Kedves Főnök”-levélből származik, a bulvárújságíró saját magát jelölte meg elkövetőként, hogy tovább növelje a történet érdekességét.
Marriottnak a BBC és a National Geographic Channel műsoraiban is kifejtett elmélete szerint a gyilkos egy német tengerész, bizonyos Carl Feigenbaum volt, aki miután New Yorkban kikötött, elvágta az őt elszállásoló házinéni torkát. Ügyvédjének elmondta, hogy „kontrollálhatatlan vágyat érzett” a gyilkolásra, mielőtt 1896-ban villamosszékben kivégeztek az Egyesült Államokban.
Hajózási feljegyzések szerint a kereskedő hajója abban az időben Londonban is kikötött, közel Whitechapelhez, a matrózok körében népszerű piroslámpás negyed mellett. Marriott kutatása során hasonló gyilkosságsorozat nyomaira bukkant Németországban, néhány évvel a londoni események után. Mind mondta: eddig a szakmai tudás és a tapasztalat hiánya akadályozta a rejtély nyomába eredőket az ügy felgöngyölítésében, de ezeknek a képességeknek ő már a birtokában van.
Marriott végigutazta Európát és az Egyesült Államokat, most pedig mindent megtesz azért, hogy a Scotland Yard irataiba is betekintést nyerhessen. Az ügy végül a brit Információs Jogok Bírósága elé került; a májusi tárgyalási napon a Scotland Yard egyik vezető tisztviselője úgy érvelt, hogy az eltelt idő önmagában nem ad kellő jogalapot ahhoz, hogy feltárják az informátorok kilétét. A bíróság júliusban és augusztusban is helybenhagyta az iratok visszatartását, így Marriottnak nem maradt sok választása: a belügyminiszterhez, esetleg a királynőhöz fordulhat. Nos, egyik sem kecsegtet túl sok reménnyel.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Több százezer embert buzdított cselekvésre Martin Luther King 14:32
- A Selyemút számtalan romvárosát fedezte fel Stein Aurél 14:03
- Munkácsy életművét bemutató kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban 13:20
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét 09:50
- Szoknyával a politikában – megjelent a Múlt-kor téli száma 09:20
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap