Mégsem szerelemből ment VIII. Edvárdhoz Wallis Simpson
2011. augusztus 29. 09:27 The Daily Telegraph, MTI
A világ egyik legnagyobb szerelmének, a brit uralkodóház története első szerelmi házasságának nevezték eddig VIII. Edvárd brit uralkodó (1894-1972) és Wallis Simpson (1896-1986) kapcsolatát, ám a közelmúltban előkerült Simpson-levelek azt jelzik, hogy az elvált amerikai asszony nem szerette VIII. Edvárdot, és nem akart feleségül menni hozzá.
Pedig miatta mondott le 11 hónapi uralkodás után, 1936 decemberében a brit trónról a király: el akarta venni az elvált amerikai asszonyt. A lemondás után a volt uralkodónak és feleségének a Windsor hercege és hercegnője címet adományozták. A hercegi pár elhagyta Nagy-Britanniát, és életük végéig külföldön éltek.
A brit Channel 4 kereskedelmi televízió által a héten bemutatott Wallis Simpson: the Secret Letters (Wallis Simpson titkos levelei) című dokumentumfilm szerint Simpson a brit királlyal való kapcsolatában csapdába esettnek, boldogtalannak érezte magát. Valójában második férjét, Ernest Simpsont szerette. A válása idején, 1936-37-ben neki írt, eddig ismeretlen levél szerint a következőket vetette papírra: "Kedves Ernest, sem ezt a zűrzavart, sem a tátongó ürességet nem én kavartam - ez az 'új Pán Péter terv'. Hiányzol, aggódom érted. Ó kedvesem, életünk pompás volt, kellemes és egyszerű". Wallis és második férje Edvárdot nevezték maguk között Pán Péternek, tehát olyan fiúnak, aki soha nem képes felnőni.
Úgy tűnik, hogy a nő megvetette azt az embert, akivel később 35 évig élt házasságban. Anna Sebba, Wallis Simpson életrajzírója, aki akkor ismerte meg a levél tartalmát, amikor kutatómunkát végzett könyvéhez, elmondta, hogy nagyon meglepődött az olvasottakon.
Mint a dokumentumfilmből kiderül, az asszony nem a sors ártatlan áldozata volt. Ő és második férje egy jó kapcsolatokkal bíró baráton keresztül került be Edvárd trónörökös társaságába. Edvárd szemmel látható rajongását az asszony iránt a házaspár bizonyos mértékig viccként kezelte, ám egyfajta büszkeség is eltöltötte őket, hiszen ennek révén sikerült feljebb és feljebb jutniuk a londoni társasági életben. Simpson asszonynak egyáltalán nem volt lelkifurdalása, amikor szeretett Ernestjét elhagyva egy másik férfi oldalán utazott pompás franciaországi nyaralásra. Férjének is megvolt a maga házasságon kívüli afférja, amelyet később az asszony cinikusan úgy állított be, mint házasságuk széthullásának egyetlen okát.
Anna Seba könyve That Women: A Life of Wallis Simpson, Duchess of Windsor címmel jelent meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2019
- Széchenyi Zsigmond vadászkalandjai
- Az 1990. októberi taxisblokád
- Az amerikai modernizmus első nagyasszonya
- 1918 - Az őszirózsás forradalom tündöklése és bukása
- A zselízi Eszterházy-kastély
- 1849 - Az aradi vértanúk tragédiája
- A szesztilalom rettegett szélmalomharcosa
- A Drechsler-palota különc asztaltársasága
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét 09:50
- Szoknyával a politikában - megjelent a Múlt-kor téli száma 09:20
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt 08:20
- Kölcsönös bizalmatlanság jellemezte az antikomitern paktum aláíróit tegnap
- „Dzsingisz nem volt megátalkodott fickó, csak rossz volt a sajtója” tegnap
- 10 érdekes tény a csók kultúrális történetéről tegnap
- Nem volt esélye, hogy bármire is vigye, végül kétszer lett az USA elnöke tegnap
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert tegnap