2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Világhírű magyar fotósok Londonban

2011. június 29. 17:17 MTI

A 20. század leghíresebb magyar fotóművészeinek és fotóriportereinek munkáiból nyílt kiállítás a londoni Királyi Művészeti Akadémián (Royal Academy of Arts), a magyar EU-elnöki időszak egyik nagyszabású záróeseményeként. A kiállítást kedd este Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes nyitotta meg hivatalosan.

A brit főváros egyik legpatinásabb képzőművészeti intézményében "Szemtanúk - Magyar fotográfia a 20. században: Brassai, Capa, Kertész, Moholy-Nagy, Munkácsi" címmel összeállított, kétszáznál több művet felsorakoztató tárlat a nagyközönség számára csütörtöktől októberig lesz megtekinthető.

A múlt század portré- és hírfotó-műfaját meghatározó mesterek munkái közül olyan hírességek is szerepelnek a Londonba hozott kollekcióban, mint Robert Capa amerikai katonája, aki 1944. június 6-án, a normandiai partraszállás legvéresebb harcainak helyszínén, az Omaha partszakaszon igyekszik küszködve, nyakig elmerülve kijutni a tengerből a partra, vagy Brassai egyik klasszikus Picasso-portréja, amely a festőművész párizsi műtermében készült. A londoni Magyar Kulturális Központ a Royal Academy of Arts nagy kiállítását felvezető, illetve kísérő, kisebb fotográfiai tárlatokat is rendezett hat különböző londoni galériában.

Navracsics Tibor több száz fős meghívott vendégsereg előtt elmondott kedd esti megnyitó beszédében kiemelte: a kiállítás olyan életpillanatokat mutat be, amelyeket zsenik örökítettek meg fényképezőgépeikkel. Büszkeségre ad okot, hogy azok a magyar fotósok, akiknek műveit most Londonban kiállították, az egész világon hatással voltak a fotózás művelőire - tette hozzá.

Néhány hónapon belül ez a második igen nagyszabású magyar művészeti kiállítás a Piccadilly és a West End - London világhírű színházi-művészeti negyede - tőszomszédságában álló Királyi Művészeti Akadémián, ahol tavaly szeptemberben a budapesti Szépművészeti Múzeum és a Nemzeti Galéria gyűjteményéből állítottak össze tárlatot.

A tavalyi kiállítás közönsége szintén rendkívüli gazdaságú, kétszáznál több alkotásból álló anyagot láthatott. A Budapestről hozott kincsek között volt Raffaello Esterházy Madonnája, Leonardo több rajztanulmánya, Giorgio Vasari Kánai menyegzője, valamint El Greco, Rembrandt, Rubens, Goya, Manet, Monet, Schiele, Gauguin, Picasso művei, amelyek közül sok addig soha nem volt megtekinthető Nagy-Britanniában. Emellett a magyar művészetnek a Nemzeti Galériában őrzött számos főművét, köztük Munkácsy, Rippl-Rónai vagy Csontváry alkotásait is megismerhette a londoni közönség.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár