2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Sztár lett a tinédzser múmia

2011. június 6. 12:41 MTI

Annie, a 2300 éves múmia a sztárja Az elveszett Egyiptom - ókori titkok, modern tudomány című kiállításnak, amely a Nílus menti birodalom ősi kultúrájával, vallásával, mindennapjaival ismerteti meg a látogatót a texasi Baylor Egyetem múzeumában.

Az ismeretlen lány holttestét, aki 16 éves korában a koponyájára mért ütés következtében veszítette életét, a Nílusból húzták ki - olvasható a Baylor Egyetem honlapján.

"Az áldozat személyazonosságát nem sikerült megállapítani, ennek ellenére valaki csinos summát áldozott a lány gondos mumifikálására és a díszes koporsójára, hiszen 'Annie' holttestét a Nílusból, a szent folyóból emelték ki" - magyarázta Ellie Caston, az egyetemi múzeum igazgatója. Mint Elli Caston kiemelte, az egyiptológiai tárlatok általában a fáraókra összpontosítanak. Ezért különleges a Baylor Egyetem múzeumának kiállítása, amely "99,9 százalékban" a hétköznapi emberekre fokuszál.

A szeptember 5-ig látogatható interaktív tárlat négy részre tagolódik. Az első "elröpíti" a látogatót a modernkori Egyiptomba, ahol megismerhetik, miként dolgoznak a régészek a közel-keleti országban. A második, a "terepi" rész bemutatja, hogy milyen eszközöket, berendezéseket és technológiákat alkalmaztak a régészek, amikor feltárták a piramisépítők elveszett települését a Gízai-fennsíkon.

"A régészek számára óriási meglepetést okozott, hogy a közfelfogással szemben a piramisépítők nem kényszerből dolgoztak. Lehet, hogy akadtak köztük rabszolgák is, de nagyon sokan önként dolgoztak. Jól bántak a munkásokkal, akiket 40 személyes barakkokban helyeztek el, naponta fogyaszthattak hús, s szükség esetén orvosi kezelésben részesültek. A korabeli mércével valószínűleg jó életük volt" - jegyezte meg a múzeumigazgató, aki szerint a látogatók megismerhetik, hogy milyen eszközöket használtak a piramisépítők. A vállalkozó kedvűek kipróbálhatják a kézügyességüket, miniatűr piramisokat építve, vagy cseréptöredékeket összerakosgatva.

Az ókori egyiptomi kultúrának szentelt rész négy múmiát vonultat fel, köztük Annie-t. Láthatók temetkezési kellékek, amulettek is. A "laboratóriumi" szekcióban pedig múmiákról készült CT-felvételeket és arcrekonstrukciókat, valamint állati múmiákat láthatnak az érdeklődők.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár