London tízmillió szovjet halálával számolt egy nukleáris háborúban
2011. január 5. 11:33 The Guardian
A brit kormánynak azért esett a választása a Trident nukleáris fegyverre, mivel úgy számoltak, hogy azzal akár 10 millió szovjet embert pusztíthatnak el, s „elfogadhatatlan károkat” okozhatnak a kommunista országban - olvasható egy hetvenes évekből származó Whitehall-dokumentumban.
Korábban
1980-ban a Polaris nukleáris rakéták lecseréléséről szóló döntés a védelmi minisztérium egyik jegyzetéből derült ki, rajta egy megjegyzés: „személyes és szigorúan bizalmas”. A nukleáris háborúban Nagy-Britanniának fel kellett volna készülnie arra, hogy „befejezzük, amit elkezdtünk” – áll a dokumentumban. Más minisztériumi feljegyzésben feltűnő részletességgel olvashatunk arról, hogyan kell Moszkva és Szentpétervár városaiban akkora kárt okozni, hogy a „települések megszűnjenek működő közösségekként funkcionálni”.
A hetvenes évek vége és a nyolcvanas évek eleje a kelet és nyugat közötti hidegháború „felmelegítését”, a nemzetközi feszültségek eszkalálódását hozta. 1979-ben a Szovjetunió lerohanta Afganisztánt, mire az Egyesült Államok kereskedelmi embargót léptetett érvénybe, az 1980-as moszkvai ötkarikás játékok bojkottjához pedig 64 ország csatlakozott. Mindeközben a nyugati politikai inga jobbra lendült, Nagy-Britanniában Margaret Thatcher, az Egyesült Államokban Ronald Reagan lépett hivatalba.
Az 1978. december 18-án született titkos jegyzet egy vezető nukleáris szakértő, Michael Quinlan nevéhez fűződik. Quinlan ebben a David Owen munkáspárti képviselő, egykori külügyminiszter nemzetközi levelében foglaltakra, a nukleáris erő visszafogásának felvetésére válaszol. A két politikus nem értett egyet abban, hogy pontosan hány szovjet állampolgár kiirtásával kell megfenyegetni Moszkvát a szovjet elrettentés megakadályozása érdekében; Owen szerint „egymillió szovjet halott több mint megfelelő lenne”. (Owen részben antinukleáris nézetei miatt hagyta ott a Labourt, 1981-ben már a Szociáldemokrata Párt zászlóbontásában nyújtott segédkezet.)
Quinlan másképpen értelmezte az elrettentés fogalmát, szerinte ugyanis a Szovjetunió „horrorküszöbe” különbözik Nagy-Britanniáétól, mivel a kommunista ország a második világháborúban 20 millió embert veszített. „Ezen a téren minden bizonytalan, de az napnál világosabb, hogy ha a populáció egy százalékának élete forog veszélyben, akkor nem gondolkodnak Európa leigázásán” – írja Quinlan.
Egy másik szigorúan titkos dokumentum a Nagy-Britannia által a Moszkva és Szentpétervár városaiban potenciálisan okozható „általános pusztítás” mértékét próbálja felmérni. Amennyiben a bombákat a levegőben robbantják fel, akkor az azonnal megölné a lakosság 40 százalékát, viszont a földalatti bunkereken keresztül 30 százalékuk megmenekülhet – áll a dokumentumban, amely egy földközeli robbantást kilátásba helyezve 55-60 százalékos hatásfokkal számol – így szerintük Londonnak ezt az opciót is fenn kell tartania.
A Munkáspártot a hatalomból való kiütése akadályozta meg tervének keresztülvitelében, ezért a védelmi minisztérium ötlete 1980-ban az éppen hivatalba lépő Thatcher asztalára került. Az egyezség 1982-ben született meg Nagy-Britannia és az Egyesült Államok között a Trident II védelmi rendszer telepítéséről, de csak 1994-ben, a Szovjetunió felbomlása után állították szolgálatba.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
28. A második világháború
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Argentínában sem menekülhetett sorsa elől a „végső megoldás” végrehajtója, Adolf Eichmann
- Ciánkapszula és pisztoly vetett véget Hitler és Eva Braun másfél napos házasságának
- A bukott Duce maradványain vezette le háborús dühét az olasz nép
- A gyógyszeriparban, a közlekedésben és a számítástechnikában is óriási előrelépést hozott a II. világháború
- 1946-ban zárták be az utolsó, japán-amerikaiakat fogva tartó koncentrációs tábort
- Gránát elé vetette magát a brit katona, hogy megmentsen egy anyát és gyermekét
- Mindössze három fogolynak sikerült elmenekülnie a „nagy szökés” során
- Második világháborús tankot emeltek ki egy folyóból a Fülöp-szigeteken
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap