Emberek feláldozásához használták az azték napkövet
2010. december 23. 08:45
Újabb részletre derült fény az aztékok titokzatos napkövével kapcsolatban, miután kutatók kijelentették, hogy a monstre korong az áldozatbemutatások idejének meghatározásához szolgálhatott.
Korábban
1790-ben egy építkezésen dolgozó munkások Mexikóvárosban egy hatalmas, ősi szimbólumokkal ellátott kőre bukkantak. Hamarosan kiderült, hogy az aztékok naptáráról van szó, a kő pedig a nemzeti kincsek sorába lépett. A 3,6 méter átmérőjű és közel egy méter vastagságú, korong alakú kövön pogány szimbólumok láthatók. A spanyolok fittyet hányva a tárgy kulturális és vallási értékeire, a Zocalo, azaz a város köztere alá temették, röviddel az után, hogy 1521-ben megdöntötték az aztékok uralmát. Az új uralkodók ledöntötték az aztékok templomát, a térrel szemben pedig felépítették saját katedrálisukat, hogy saját istenüknek tudjanak hódolni.
1790 után a 25 tonna súlyú követ az új vallás szolgálatába állították, majd a katedrális nyugati tornyának falára lógatták fel. Amikor a 19. század elején Mexikó elnyerte Spanyolországtól a függetlenséget, az ország továbbra is megőrizte a katolikus hitet, azonban az egyre növekvő büszkeségtől hajtva fokozatosan saját kultúrája és történelme felé fordult. Porfirio Diaz tábornok 1885-ben a kő eltávolításáról döntött, majd a korong a Régészettörténeti Múzeumban került elhelyezésre.
Habár a kövön elsősorban asztronómiai jelek láthatók, egy új elmélet szerint a kő az emberáldozatok oltárául is szolgált. Mexikói antropológusok Cuauhxicalli Sastálként, vagy egyszerűen Napkőként utalnak rá – Tonatuih napkirály miatt, akinek alakja a kő közepén tűnik fel.
A maják időszámítását felhasználva az aztékok kétfajta évet különböztettek meg. A 260 napból álló rituális kalendárium húsz isteni szimbólumot váltogat, a "hét" pedig tizenhárom számozott napot jelent. A szekuláris, mezőgazdasági jellegű év az évszakok váltakozásán alapszik, s 18, egyenként húsz napos hónapból áll. A hónapok négy „hétre” oszlanak, amelyek egyenként öt napot ölelnek fel. Az év végén öt nappal toldják meg az évet, így jön ki a 365 nap.
Az újév 52 évente esett egybe a két időszámításnál. Ekkor az azték papok egy különleges, tizenkét napon át tartó rituálé (Új Tűz) keretében a feláldozott személy vérző mellkasát gyújtották meg, amellyel azt kívánták demonstrálni, hogy a nap soha nem pusztulhat el, ennek következtében pedig 52 évente 12 szökőnapot iktattak be a kalendáriumba. A napkövet 1427 és 1479 között kézzel faragták ki, s mivel a kettős időszámítás meghatározta az áldozatok bemutatásának idejét, így kerülhettek fel rá a naptári elemek.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Az ókori Athén
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Milyen lehetett evezni egy ókori görög hadihajón?
- A varázsitaloktól a tömegpusztító fegyverekig: hat kevéssé ismert tény az ókori görögökről
- A külóni vérbűnhöz is köze lehet az Athénban feltárt rejtélyes tömegsírnak
- Korsóban eltemetett gyermekek, hátrabilincselt kezű csontvázak – az ókori Athén titkai
- Erósz játszmái – házasélet és szexualitás az ókori Görögországban
- Több millió ezüstérmét tárolhattak a Parthenón tetőterében
- Az ebola már az ókori Athénban is felütötte a fejét?
- George Clooney felesége segíti Athént az Elgin-márványok ügyében
- A bódult Periklész ihatott az Athénban talált kupából
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap