Az európai kulturális örökséget is kikezdte a gazdasági válság
2010. december 7. 11:39
Tíz csapás sújtja a 12. századi Becerril del Campo Szent Péter templomát, ahol az ajtó mellett már szinte az egész tetőszerkezet is hiányzik, az állandó árvizek miatt pedig szeméthegy tornyosul az épület belsejében. Az ok a gazdasági válság körül keresendő, a probléma azonban korántsem elszigetelt jelenség.
Korábban
„A templomhajó állapota naponta romlik, miközben a barokk gipszmunkák és boltívek szinte teljesen eltűntek” – figyelmeztetett a Hispania Nostra csoport. A helyzet sokkal rosszabb a Görögországhoz tartozó Kea szigetén, ahol szinte a helyiek szeme láttára – s a régészek állandó sirámai közepette – omlott le részben egy i.e.4. századi torony. Az ókori Pompeji városában ledőlt három fal híre az egész világot bejárta, a kasztíliai templom és a görög torony szomorú esete pedig rámutatott: nem Olaszország az egyetlen hely a Mediterráneumban, ahol a kulturális, régészeti és történelmi örökségek veszélyben forognak.
A fenntartási munkák elégtelenségét hagyományosan a dél-európai kormányok rendelkezésére álló források csekély voltára és az örökségek egyensúlytalanságára szokták visszavezetni – Olaszország például a legtöbb világörökségi helyszínnel rendelkezik, őt követi szorosan Spanyolország. A gazdasági válság következtében a kormányok szerte Európában súlyos csapást mértek a kulturális minisztériumok büdzséjére, ezáltal sokkal kevesebbet költenek kulturális örökségeik védelmére, fenntartására.
A statisztika sajnos nem szolgál iránymutatóul: az örökségvédelemre fordított eurómilliók a művészetekre elkülönített összegekkel keverednek, Spanyolországban ráadásul még kuszább a helyzet, ahol a különböző kormányok osztozkodnak a feladatokon. A súlyos gazdasági válsággal küszködő Portugália nemrég jelentette be, hogy 2011-ben 9 százalékot kíván spórolni a kultúrán. Spanyolországban néhány érdekvédelmi csoport úgy véli, hogy egyes tartományok már most a harmadával csökkentették a kultúra területét érintő finanszírozást.
A múlt hónapban számos olaszországi múzeum és galéria tartott egynapos sztrájkot, amiért Róma 280 millió euróval kívánja megrövidíteni a kulturális minisztérium büdzséjét a következő három évben – a lépést „az örökség elleni halálos csapásként” értékelte Alessandra Mottola Molfino, az Italia Nostra érdekvédelmi szervezet elnöke.
A görög kulturális minisztérium már Brüsszel ajtaján kopogtat: az 540 millió eurós számla régészeti lelőhelyek helyreállításához és múzeumok renoválásához kellene, ama intézmények számára, amelyek a gazdasági válság miatt lehetetlenültek el és zárták be – remélhetőleg csak ideiglenesen.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nőtörténet
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély
- Szokatlan házasságok színesítették az angol történelmet
- Különleges fénypark állít emléket Sisinek a Gödöllői Királyi Kastélyban
- Már huszonegy éves korában sikeres pilótavizsgát tett Steinschneider Lilly
- Sikeresen erősítette meg a kereszténységet Skóciában Szent Margit
- Grace Kelly lemondott Hollywoodról, hogy hercegné lehessen
- First Ladyk politikai szerepben
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.