Nem kárpótolják az atomkísérletek brit veteránjait
2010. november 24. 10:05 BBC News
Nem sok jóra számíthatnak azok a brit veteránok, akik az ötvenes években végzett nukleáris kísérletek következtében szenvedtek egészségkárosodást, mivel a napokban a fellebbviteli bíróság elutasította az egyik katona kérelmét.
Korábban
Több mint ezer veterán nyilatkozott úgy, hogy az életük tönkrement, miután Nagy-Britannia kísérleti atomrobbantásokat végzett Ausztráliában, a Montebello- és a Karácsony-szigeten 1952 és 1958 között. A hat robbantás az ereje teljében levő dekolonizáció és a hidegháború árnyékában történt, amellyel London a nukleáris hatalmak exkluzív táborába lépett.
Az atomkísérletek során a hadsereg, a királyi hadsereg és a légierő – az Új-Zélandon és a Fuji-szigeten állomásozókkal együtt – kötelékében szolgálók voltak kitéve a sugárzásveszélynek. Tavaly a kísérletek idején szakácsként szolgálatot teljesítő Dougie Hern nyilatkozott élményeiről: „Egy fehér, ragyogó fényt láttunk. Egyre fényesebbé vált, a kezeken a csontok rózsaszín röntgensugarakhoz hasonlítottak, amelyeket a csukott szemeken át is érzékelni lehetett” – mondta el Hern, aki elárulta, hogy miután látták a gombafelhőt, mindenkinek azt mondták, hogy porolja le magát. A 73 éves Hern szerint az első, illetve az azt követő négy atomrobbantás járult hozzá cukorbetegségének kialakulásához, valamint 13 éves lányának halálához, akivel rák végzett.
Hern is ott volt azok között a veteránok között, akiknek keresetét elutasították hétfőn. A veteránok régóta küzdenek azért, hogy ismerjék el követeléseiket, s London ítélje meg a szerintük jogos kárpótlást az atomrobbantások következtében kialakult egészségkárosodásuk miatt – a krónikus megbetegedések között megtalálható a rák, a bőrelváltozás és a termékenységi probléma.
A fellebbviteli bíróság hétfőn azonban úgy döntött, nem látja bizonyítottnak, hogy a betegségek kialakulását a kísérleti robbantások egyedül okozták volna, s ezzel megerősítést nyert az 1985-ban meghozott ítélet, amikor szintén lesöpörték az asztalról az egyik volt katona kérelmét.
1998-ban a Durham Egyetem kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy az elhunyt veteránok közül minden harmadik csontrákban, illetve leukémiában halt meg. Sue Rabbit-Roff 2500 brit és új-zélandi veteránt vizsgált meg, s ezekből azt a következtetést vonta le, hogy a veteránok közül kétszer annyian haltak meg plazmasejt megbetegedésekben, mint azt a korábbi brit kormányok elismerték.
Az Egyesült Államok belátta múltbéli hibáit, s törvényt hozott a kísérleti robbantások áldozatainak megsegítésére. Köztük van a brit Roy Prescott is, akinek 40 ezer font kárpótlást ítéltek meg. Franciaország tavaly két olyan áldozat hozzátartozójának nyújtott pénzbeli támogatást, akik a Szaharában és Francia-Polinéziában végzett atomkísérletek következtében betegedtek meg.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap