Középkori vitéz a jelenkori Hollókőn
2010. szeptember 9. 08:16 MTI
Korábban
A középkori élet napos oldala
Bárhogy zajlottak is a sötét, véres hétköznapok a középkorban, a mából sokkal vonzóbbnak, romantikusabbnak tűnik az a korszak - állítja. Annak a korszaknak a nehézségeit azonban nem éljük át. A szép oldalait tudjuk csak megtapasztalni, hiszen beöltözünk, vívunk, korabeli hangulatot idézünk elő, de nem éljük át azokat a csatákat, azokat a hadjáratokat, életveszélyes összecsapásokat, nélkülözéseket, amelyek előfordultak. A visszacseppenés ebbe a világba akkor kontrasztosabb, amikor tudjuk, hogy akkor más volt az erkölcsiség. Tudjuk, hogy mit jelentett abban az időben az adott szó, a becsület, a felelősség. Ezt a mai világ nem értékeli. De ennek a megéléséhez nem kell átöltözni.
"Biztos jó lenne inkább az Árpád-házi időkben élni, néha mondom is, de azt hiszem, ennyi idős korára belátja az ember, hogy nem véletlenül született mostanra. Azért ha választhatnék, igen, nyilván ilyen korszakot választanék. De nem bánom, hogy most vagyok itt. Most a kellemes oldalát éljük meg annak a korszaknak, tudjuk, hogy az a kard, amellyel a társunk fog támadni, a legrosszabb esetben is csak sebesülést okoz. De nem kerül az életembe, ha elvétem a hárítást."
Közelharcban kardot, bárdot, lándzsát használnak, távolra íjat. Ezek hiteles fegyvermásolatok, de nincsenek kiélezve, "annyira azért ne legyen élethű, mert nemcsak egyszer kell bemutatnunk, hanem többször is". Meg kell szokni azt is, hogy a teljes öltözetben való mozgás más, mint rövidnadrágban és pólóban gyakorolni. "A ruha visszafogja az embert. Ezt akkor vettük észre, amikor beöltöztünk, ugyanazt a gyakorlatot végeztük hajítófegyverekkel, és egészen máshová mentek az eszközök, mint ahová mi szerettük volna" - idézi fel Polgár Péter.
A vitézséget nem hobbinak nevezi, hanem hitvallásnak és kötelességnek. "Mindig mondjuk, hogy a fiúknak vitézeknek kell lenniük. Nem járhat mindenki karddal az oldalán, de az életben is vitézzé kell válni. Vitéz az, aki nem fél a látszólag nehezebb úttól, vállalja a küzdelmet és a küzdést, hogy valami jobbat tudjon elérni, és nem csak a maga számára. Ezt mindenkinek gyakorolnia kell a civil életében is a maga útkereszteződéseinél."
Azt mondja, vannak különleges pillanatai egy-egy évnek, és nagyon sokat számít a közönség. "A hollókői ostromjátékokba közönséget is bevonva nagyon sokat számít, hogyan vezetjük fel az előadást. Az ostromjátékot úgy kezdjük, hogy először haditornászok csapnak össze fegyverekkel, utána felkérjük a nézőket, hogy álljanak közénk, és a helyzettől függően vegyék vissza vagy védjék meg a várat. Általában gyerekek jönnek, mert a szülők úgy gondolják, hogy ez gyerekeknek szól. Mondjuk, jó, de hozd aput vagy anyut is. Mindenki kap fegyverköpenyt.
Amikor felkészülünk a vár védelmére, mindenki térdre ereszkedik, mindenki részt vesz a közös eskütételben, megfogadja, hogy a várat, társait és hazáját mindenekfelett meg fogja védelmezni. Ezek már olyan elemek, amikor kezdik felfogni, hogy ez játék ugyan, de olyan játék, amelyet "véresen" komolyan kell venni. Amikor a zászlók meglibbennek a szélben, dübörögni kezdenek a dobok, és kivonul a sereg a vár előtti erődrészhez, és amikor megszólalnak még az ágyúk is, elindul a roham, ott már tudják, hogy ez komoly. Mi vezetjük az ostromjátékot, nem látunk a hátunk mögé, de amikor visszanézzük a fényképeket, látjuk az arcokon, hogy elszántak a gyerekek, és a szülők között is vannak, akik tényleg komolyan veszik ezt a játékot. És ez így jó."
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2014
- Így látta a sajtó Kárpátalja visszafoglalását
- Az embermentő Jane Haining
- Mi történt Kamenyec-Podolszkijban?
- A bundázás egyidős a futballal
- A hét törpe kalandjai Auschwitzban
- A kóser konyha különlegességei
- Hogyan kampányoltak a római politikusok?
- A numerus clausustól a numerus nullusig
- Így temettük el "Kossuth apánkat"
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap