Először együtt a három fennmaradt porosz királyi korona
2010. augusztus 9. 17:52 MTI
Először látható együtt a porosz királyi ház fennmaradt három koronája: I. Frigyes és neje, Zsófia Sarolta királyné, valamint II. Vilmos császár koronáját a németországi Hohenzollern-kastélyban tekinthetik meg az érdeklődők.
Korábban
A Baden-Württemberg tartományban lévő Hechingennél álló vár kincstárában kiállított királyi fejdíszek hatalom, méltóság és hiúság történelméről mesélnek, bemutatva a porosz monarchiát 1701-től 1918-ig. A Három porosz korona - Hatalom és méltóság jelképei című kiállítás legértékesebb darabja a legjelentéktelenebbnek tűnő is egyben. Kopár és lecsupaszított az a korona, amellyel I. Frigyes (1657-1713) Poroszország első királyává koronáztatta magát 1701-ben. "A königsbergi udvari templomban pompás ceremónia során helyezte saját fejére a koronát" - meséli Ulrich Feldhahn művészeti tanácsadója.
A tiszta aranyból készített királyi fejdíszt eredetileg 153 gyémánt, 28 briliáns, 83 gyöngy és nyolc különösen értékes, körte alakú gyöngy díszítette. Az I. Frigyes felesége, Zsófia Sarolta számára készült korona is hasonlóan ékes volt. "I. Frigyes számára fontos volt a fényűzés és a pompa. Szerette hangsúlyozni királyi mivoltát" - fejtette ki Feldhahn.
Mára csak rézmetszetek és különböző leírások segítenek a korona egykori fényének felidézésében. Az értékes ékszerek nyomtalanul eltűntek, amikor negyven évvel később II. Nagy Frigyes minden drágakövet kiszedetett a fejdíszből. Ám épp a megmaradt korona egyszerűsége és a drágakövek helyén megmaradt lyukak mesélik el igazán hűen az ékszer történetét. Ez így ugyanis az eredeti korona, amelyet I. Frigyes a fejére helyezett és amellyel lerakta a porosz egységállam alapjait.
A harmadik fejdísz a II. Vilmos király (1859-1941) által 1889-ben az 1701-es előd mintájára Humbert & Fia udvari ékszerészekkel készíttetett korona, amely ma is régi fényében pompázik, és következtetni enged az I. Frigyes és felesége által viselt fejedelmi fejdíszekre. II. Vilmos koronája azonban puszta dekoráció, hiszen soha nem volt egyetlen királyi főn sem.
Az évszázadok során a most kiállítottakon kívül az összes többi korona eltűnt. Csak a monarchia 1918-as vége óta a berlini Charlottenburg kastélyban és a Hohenzollern-kastély kincstárában őrzött három korona élte túl a háborúkat és a történelem zűrzavarait.
A kiállítás október 31-ig látogatható.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 19:05
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet 17:05
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari 15:05
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat 12:20
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját 10:35
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap