Pákozdi emlékmű 1848-49 mártírjainak
2009. október 7. 10:34 MTI
Emlékművet - faragott emlékoszlopokat - állítottak 1848-49 mártírjai, az aradi vértanúk tiszteletére a pákozdi katonai emlékhelyen; az avatóünnepségen Szekeres Imre honvédelmi miniszter mondott ünnepi beszédet, s Katona Tamás történész emlékezett a 160 évvel ezelőtti történelmi eseményekre.
Korábban
A Csibi László fafaragó által készített emlékoszlopokon Világhi Árpád szobrászművész 13 aradi vértanúról készített domborműve őrzi a szabadságharc mártírjainak emlékét.
A katonai tiszteletadással megtartott avatóünnepségen előbb Katona Tamás történész idézte fel a 160 évvel ezelőtti történelmi eseményeket. Mint mondta, ami a szabadságharc vérbefojtását követően Magyarországon történt, az a császári, királyi hadsereg történetében példa nélküli, ostoba és kegyetlen megtorlás volt. Emlékeztetett rá, hogy a szabadságküzdelem mögött olyan nemzeti egység állt, amit nem megrendeltek, hanem magától alakult ki. Hozzátette: a szabadságküzdelem nem elbukott, azt az orosz katonai túlerő fojtotta meg.
A honvédelmi miniszter hangsúlyozta: a magyar történelem és a Magyar Honvédség 1849. október 6-án kötött egymással szövetséget, 1848-49 teremtette meg azt a különleges kapcsolatot a haza, a nemzet és a honvédség között, amely örökre megmarad Magyarországon. A történelemnek ez az időszaka, amely példás nemzeti egységet teremtett, örökre a nemzeti tudat része és fundamentuma marad - mondta Szekeres Imre.
Szavai szerint az a Magyar Honvédség, amely ma szolgálja a hazát, méltó örököse 1848-49-nek. Katonái úgy emlékeznek a 13 kivégzett tábornokra, hogy teljesítik kötelezettségeiket. Úgy emlékeznek, hogy tudással, képességekkel nem csak itthon, hanem a világ számos részén megmutatják azt a katonai hitvallást, amelyet a Magyar Honvédség magáénak vall. "Büszke vagyok rá, hogy ezt a teljesítményt nem csak a múltban, hanem ma is megmutatja a Magyar Honvédség" - fogalmazott a miniszter. Hozzátette: a katonai eskü szövegének az a része, amely úgy szól, hogy "életem feláldozásával is", a 13 tábornoktól ered, hiszen az ő esetükben egy volt a tábornoki, tiszti, katonai hitvallás és a nemzeti hűség - mondta Szekeres Imre.
Az ünnepi szónoklat elhangzása után az emlékművet megáldották a történelmi egyházak képviselői, majd az ünnepség résztvevői elhelyezték az emlékezés virágait, koszorúit.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nácik
- A Sztálin elleni harcra buzdított Andrej Vlaszov, de Hitler bizalmát nem nyerte el
- A rossz időjárási viszonyok mentették meg Hitler életét
- Versenyeztek a nagyhatalmak a német tudósokért a 2. világháború után
- Családját is feláldozta a propaganda mestere, Joseph Goebbels
- Titkos diplomáciai küldetésben is részt vett a háború alatt Szent-Györgyi Albert
- Még az akasztófa árnyékában is tagadta bűnösségét Hermann Göring
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.