Hónapokig tartott a keletnémet ellenzék tündöklése
2009. szeptember 13. 20:42 MTI
1989 nyarának végén egyre láthatóbb formát öltött az NDK rezsim ellenzéke. Vallási, polgári jogi és környezetvédő közösségekből politikai csoportosulások verbuválódtak, amelyek egyre kevésbé hagyták magukat elnyomni a keletnémet hatalomtól - írta a rendszerváltozások évére emlékező cikksorozatában csütörtökön a Neue Zürcher Zeitung (NZZ).
Korábban
1989 nyarán és kora őszén egyre nyíltabban politizált a Német Szocialista Egységpárt (NSZEP) ellenzéke. Számos felekezeti, polgárjogi és zöld áramlat szerveződött nyilvános mozgalommá. Nyilvánvalóvá vált, hogy az erőteljes elnyomás sem használna ellenük.
Hétről hétre népesebbek lettek a hétfőnként megtartott tüntetések, és egyre nőtt a kiutazási engedélyért folyamodók tömege is. Egyedül szeptemberben 55 ezer NDK állampolgár adott be kivándorlási kérelmet. Egyre többek próbáltak meg ugyanakkor közvetlenül az átjárhatóvá vált osztrák-magyar határon át Nyugatra jutni. A keletnémet rendszerre nehezedő belső nyomáshoz olyan menekülthullám társult, amely akár az ország létezésére nézve is fenyegetővé válhatott volna - állapította meg a svájci lap.
1989. szeptember 10-én a nyilvánosság elé lépett az Új Fórum nevű szerveződés, társadalmi átalakulást, a gazdasági kezdeményezéseknek nagyobb teret szorgalmazva s elutasítva a rezsim gyámkodását. Két nappal később megalakult a Demokráciát Most nevű csoport, majd szeptember 14-én a Demokratikus Ébredés.
Ezeket a csoportokat egyrészt az kötötte össze, hogy elutasították a párttá alakulást, hogy ne adjanak alkalmat az NSZEP-nek szétzúzásukra. Bázisdemokratikus mozgalmaknak tekintették magukat, a politikai párbeszéd platformjainak, amelyek elősegítik a polgári szabadságjogok érvényre jutását. Mindenekelőtt azonban - és ezt Nyugaton alábecsülték - nem rendszerváltást, hanem a rendszer megreformálását akarták - írta a NZZ. Nem alapjaiban vonták kétségbe a keletnémet szocializmust, hanem nyitottabb és humánusabb formában akarták megvalósítani.
Szeptember 19-én az Új Fórum kérvényezte politikai egyesületként való bejegyzését a keletnémet alkotmányra hivatkozva. A rezsim azonban más véleményen volt, két nappal később elutasították a kérelmet, a fórumot alkotmánysértőnek és államellenesnek minősítve. Mégis, néhány tagjának zaklatásától eltekintve a pártállam nem lépett fel a fórum ellen, a betiltásnak nem szerzett érvényt, ami akár hatalma rohamos gyengülésének is betudható. Mintha csak ha a fennálló helyzet elfogadása volna, november 8-án, egy nappal a berlini fal leomlása előtt aztán sietve engedélyezték a mozgalmat.
Az Új Fórum gyorsan erősödött, és az NDK utolsó időszakának legismertebb állampolgári mozgalma lett. 1989 végén 200 ezren írták alá alapító felhívását, és több mint tízezer tagot számlált. Befolyása akkora volt, hogy egyik tagja, Sebastian Pflugbeil bekerült az utolsó NSZEP-kormányba. 1990 márciusában azután az egykor mindenható állampárt vereséget szenvedett a demokratikus választásokon.
Ekkorra a bázisdemokratikus csoportok napja is leáldozott. Olyan erőssé vált Kelet-Németországban a Nyugat-Németországgal való újraegyesülés vágya, hamarosan eltűntek a szilárd háttérrel rendelkező - nyugatnémet - pártok árnyékában, vagy csatlakoztak azokhoz - írta a svájci lap.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Tudta-e, hogy...?
- 10 meglepő tény a vasút történetéből
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- 10 dolog, amit nem tudtál Las Vegas-ról
- 10 érdekes tény a Szent Koronáról
- 7 mitológiai lény, melyektől rettegtek a régmúltban
- Tíz tény Jackie Kennedy-ről
- Tíz meglepő tény az angliai csatáról
- Támadó marslakók, megtévesztett nácik, kőkori törzs – hét grandiózus átverés a történelemből
- 10 meglepő dolog Madame Curie-ről
- Koholt vádak alapján hurcoltak kényszermunkára több százezer embert 14:20
- Művészfeleségek munkáiból készít kiállítássorozatot a szentendrei Ferenczy Múzeum 12:20
- Ritka Caravaggio-festményt állítottak ki Rómában 11:20
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap