Felfedezhetjük az Erdélyi Panoráma részleteit
2009. március 23. 10:36
Az 1849. évi dicsőséges tavaszi hadjárat emlékére a Budapesti Történeti Múzeumban megrendezett "Ilyen tavasz csak egy volt életemben" című nagyszabású kiállítás keretében számos jelentős és a közönség számára eddig ismeretlen, kiemelkedően gazdag magángyűjtemény mellett az Erdélyi Panoráma több részletével is megismerkedhet a kiállításra ellátogató közönség.
Korábban
Az Erdélyi Panoráma „Bem Erdélyben", "Bem és Petőfi", vagy "A Nagyszebeni csata" címen egyaránt ismert. A panoráma megszületésének előzménye, a Wojciech Kossak és Jan Styka vezetésével megfestett lengyel körkép, a „Racławicei Panoráma”, melyet 1896-ban mutattak be a magyar közönség számára Budapesten.
A nagy sikerre való tekintettel a magyar kormány az 1848-as szabadságharc 50. évfordulója alkalmából körképet rendelt Jan Styka festőművésztől. A 15 méter széles és 120 méter kerületű körkép a lengyel mester vezetésével került megfestésre, olyan magyar művészek közreműködésével, mint Vágó Pál, a csatajelenetek kitűnő festője, Spányi Béla, a neves tájképfestő és Margitay Tihamér. A körkép elkészítése öt hónapos munkát vett igénybe.
Központi témája az 1849. március 11-én vívott nagyszebeni csata, ahol a magyar honvédsereg Bem József lengyel tábornok vezényletével, bravúros hadművelettel győzelmet aratott az egyesült osztrák és orosz haderő felett. A körkép a döntő pillanatot ábrázolja, amikor az öldöklő küzdelemben, az ellenséges túlerő ellenére, a csata fordulópontjához érkezett. A panoráma egészéből négy részletet kell kihangsúlyozni: Bem József és vezérkara, a hídért vívott harc, a honvédek rohama, s végül a közeledő magyar tartalék.
A körképet először 1897. szeptemberében állították ki a lvóvi nagyközönség számára, s az év végén Budapestre szállították, ahol a Népek Tavasza 50. évfordulójának alkalmából a márciusi ünnepségek fényét emelte a Városligeti pavilonban. A kiállítás alkalmából az Erdélyi Panoráma egészét bemutató katalógus jelent meg, amely ma lehetővé teszi a mű egyes fellelhető részleteinek azonosítását. Ezek után, máig ismeretlen okokból a körkép visszakerült Lengyelországba, ahol 1907-ben, Varsóban állították ki újból. Mára sajnos a körképnek csupán egyes részletei ismertek, mivel a kor hasonló méretű műveinek sorsára jutott: értékesítés céljából szétdarabolták önálló motívumokon alapuló részletekre. Styka minden egyes részletet saját szignójával látott el.
A feldarabolt körkép kérdése 1928-ban került szóba, amikor is Lengyelország és Magyarország közös, idegenben elhunyt nemzeti hősének, Bem József tábornok hamvait ünnepélyes keretek között szülővárosába, Tarnówba szállították. A panorámakép kérdése 50 évvel később került ismét a figyelem középpontjába, amikor 1977-ben egy krakkói antikváriumba került egyik részlete. A Tarnówi Regionális Múzeum azóta folytatja kutatásait, s közel tizenöt évig tartó kutatói munka eredményeként a körkép 24 részletének találta meg a lelőhelyét. Mára egy részük lengyel múzeumok gyűjteményeiben található, néhány részlet pedig magántulajdon. A múzeum jelenleg a körkép 10 részletével rendelkezik gyűjteményében. A fennmaradt részeket lengyel szakértők az 1980-as években restaurálták.
Az Erdélyi Panoráma folyamatosan fel-felbukkanó újabb és újabb darabjai azt bizonyítják, valóban van esély arra, hogy az eddig ismeretlen részletek feltűnjenek különböző magángyűjteményekben, intézményekben, sőt talán múzeumokban is. A Tarnówi Regionális Múzeum tovább folytatja kutatásait a fennmaradt részletek megtalálása érdekében. Magyarországon utoljára 2000-ben Szolnokon és Budapesten a Hadtörténeti Múzeumban mutatták be a panoráma egyes fellelhető részleteit.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
klímakutatás
- Egy évszázaddal ezelőtti vulkánkitörés okozhat hamuesőt Alaszkában
- Csigahéjak és cseppkövek mesélnek a Kárpát-medence jégkorszaki klímájáról
- Lényegesen hidegebb volt az utolsó jégkorszak, mint eddig gondoltuk
- Hét fokkal lehetett hidegebb a Föld a legutóbbi jégkorszak során
- Egy alaszkai vulkánkitörés is szerepet játszhatott a római köztársaság bukásában
- Készítőik elképesztő vakmerőségének állítanak emléket a 19. századi tornádófotók
- A Föld tengelyének dőlésszöge határozhatta meg a jégkorszakok végét
- Melegebb lehetett Grönland, amikor a skandináv telepesek megérkeztek
- Az amerikai őslakosok tömeges pusztulása is hozzájárult a kora újkori „kis jégkorszakhoz”
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap