Nem megy börtönbe az elítélt kommunista államügyész
2009. március 4. 15:52 MTI
Bírósági felszólítás ellenére sem vonul börtönbe Ludmila Brozová-Polednová volt csehszlovák államügyész, akit a koncepciós perekben való részvételéért tavaly szeptemberben jogerősen hatévi börtönbüntetésre ítéltek - közölte az elítélt ügyvédje.
Korábban
"Korára és betegségére való tekintettel Brozová-Polednová saját maga nem tud eleget tenni a felszólításnak. Nem képes egyedül járni, sem villamosra vagy taxiba ülni saját maga nem tud" - mondta újságíróknak Vladimír Kovár. Megjegyezte: "Természetesen nem fog ellenállást tanúsítani, ha rendőrök érte jönnek és elviszik." A most 87 esztendős Brozová-Polednovát a múlt héten a legfelsőbb prágai bíróság szólította fel, hogy március 20-ig vonuljon börtönbe. Ugyanakkor a bíróság azzal számol, hogy az idős asszonyt azonnal a rabkórházba viszik, ahol kivizsgálják és az eredmény alapján döntenek további sorsáról.
Renata Vesecká legfőbb cseh államügyész tavaly ősszel kérvényt nyújtott be az államfőhöz, hogy Brozová-Polednová életkorára és súlyos betegségére való tekintettel kegyelmezzen meg az elítéltnek. Václav Klaus ezt elutasította. "Az ügyben független bíróság döntött, a kegyelemben részesítés a tragikus múlttal kapcsolatos súlyos bírósági lépés elutasítását jelentette volna" - indokolta döntését Klaus.
Brozová-Polednová 1950-ben közreműködött Milada Horáková korabeli polgári demokrata politikus halálra ítélésében. A prágai városi bíróság gyilkosság elkövetésében találta bűnösnek. Csehországban a mai államhatalom az ügyet jelképesnek és precedensértékűnek tekinti, mint annak bizonyítékát, hogy a múlt legsúlyosabb bűnei nem évülhetnek el. Az ötvenes évek elején Csehszlovákiában lezajlott koncepciós pereknek összesen mintegy 250 áldozatuk volt.
Horáková volt az akkori kirakatperek egyetlen női halálra ítéltje. A politikus az 1948-as kommunista hatalomátvételig az élesen náciellenes cseh nemzeti szocialista párt elismert és aktív személyisége volt, akit a kommunisták az új rendszer ellenségének tekintettek. 1950. június 27-én kivégezték őt, annak ellenére, hogy a világ számos ismert személyisége, köztük Albert Einstein fizikus is felemelte szavát védelmében.
A szóban forgó perben további hárman életfogytig szóló büntetést kaptak, míg öt személyt 15-től 28 évig terjedő szabadságvesztésre ítéltek. Az ítéleteket az 1968-as reformidőszak, a prágai tavasz idején semmisnek nyilvánították, Horákovát azonban csak az 1989-es rendszerváltás után rehabilitálták.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
rejtélyek
- Máig megoldatlan a Mary Celeste kísértethajó rejtélye
- Dél-Amerikában is fosztogatott Butch Cassidy bandája
- Máig számos rejtély övezi a sandringhami zászólalj eltűnését
- A pápai tiltás ellenére sokáig töretlen volt a szabadkőművesek népszerűsége
- Máig nem tudni, mi történt a rejtélyes módon eltűnt roanoke-i kolóniával
- Egy letűnt korszak rejtélyes mementói a Húsvét-szigeti moai szobrok
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.