2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Elveszett 330 épület műemléki jegyzéke

2009. január 16. 08:11 MTI

Sehol nem találják azt a hivatalos jegyzéket, amely műemléknek nyilvánít 330 épületet, köztük 87-et a Budai Várban. Köztük van a Citadella, az Iparművészeti Múzeum és a Nagyvásárcsarnok is - írja a pénteki Népszava. A KÖH cáfolta az értesülést, és egyben pontosította az információkat.

Az 1950-ben íródott előterjesztés még fellelhető az országos Levéltárban, de a miniszteri aláírással ellátott hivatalos okmány már nincs meg. Ezt Jankovich-Bésán Dénes, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal védési igazgatója sem tagadja - olvasható a napilapban.

Az az irat meg sem született, vagy valahol elkallódott - ez talán már soha nem derül ki. Ami viszont tény: a hiányzó okirat még nagy bonyodalmakat okozhat. Az igazgató ugyan nem igazán tart ettől, arra hivatkozik, hogy egy bírósági tárgyaláson már elfogadták azt a könyvet bizonyítékként, amely a szóban forgó 330 épületet felsorolja. A jogi szakértők szerint azonban perek sorozata várhat a hatóságra, mert az a legfontosabb okiratot nem tudja felmutatni. Az ügy akár az Alkotmánybíróságig is eljuthat, amely kimondhatja majd, mi számít igazi bizonyítéknak az ügyben.

A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal szerint azonban "az írások, amelyek kétségbe vonják a Citadella és más műemlékek védettségét alaptalan téveszméken, félremagyarázott hivatkozáson alapulnak". Szerintük a Citadella műemléki védettségének alapja az 1949. évi 13. tvr. -re vezethető vissza, tehát a magyar műemlékvédelem legelső védetté nyilvánított emlékei között szerepel. A hivatkozott jogszabály alapján tették közzé 1960-ban az első hivatalos műemléki jegyzéket, amelyet az akkori érintett miniszterek 22509/58. száma alatt, valamint 120344/58. szám alatt jóváhagyó záradékkal láttak el.

"A Citadella műemléki bejegyzése a földhivatali ingatlan-nyilvántartásában szerepel, és ennek, valamint számos kiemelkedő műemléknek, bárki számára megismerhető, az építésügyi és a művelődési miniszter által is záradékolt hiteles jegyzéke immáron csaknem 50 éve közzétett és hozzáférhető. Ennek megfelelően a Citadella védettségéhez - amelyet egyébként a bíróság a Citadella Lődombján végzett engedély nélküli építkezéssel kapcsolatos perben jogerős ítéletében expressis verbis is megerősített - a korábbiakban sem és most sem férhet kétség" - írta a KÖH.

Azt azonban a KÖH cáfolata sem tisztázza, hogy a törvény alapjául szolgáló beterjesztés, amelyhez miniszteri jóváhagyásra volt szükség, megvan-e még.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár