A második világháborús győzelem az oroszok kedvence
2008. október 29. 12:59 MTI
A Nagy Honvédő Háború - vagyis a második világháború -, a világűr meghódítása és a Szovjetunió széthullása volt az orosz emberek számára a múlt század három legjelentősebb eseménye - derült ki a VCIOM közvélemény-kutató intézet felméréséből.
Korábban
A század legjelentősebb történéseként a válaszolók 16 százaléka a második világháborút, 13 százaléka Jurij Gagarin űrrepülését, 5 százaléka az ember Holdra-szállását, 4 százaléka az 1917. októberi forradalmat, 3 százalék a Szovjetunió széthullását, 2 százalék pedig Vlagyimir Putyin hatalomra jutását nevezte meg. A tíz évvel ezelőtti hasonló felméréshez képest mintegy felével csökkent azok száma, akik Gagarin űrrepülését, illetve az 1917-es forradalmat tartották fontosnak, míg az ember Holdra-szállását ma ötször annyian tartják fontosnak, mint 10 éve. Akkor sokan Oroszország demokráciára való áttérését és az orvostudomány új vívmányait említették.
A 20. század legtragikusabb eseményének a második világháborút (36 százalék), a csernobili atomerőműben bekövetkezett katasztrófát (9 százalék), a csecsenföldi és az afganisztáni háborúkat (8-8 százalék), a Szovjetunió széthullását (6 százalék), továbbá az 1917-es forradalmat és természeti katasztrófákat (4-4 százalék) tartják. A Kurszk atom-tengeralattjáró elsüllyedését, a Hirosimára és Nagaszakira dobott atombombát, Borisz Jelcin elnökségét, Sztálin diktatúráját és az orosz cári család meggyilkolását 1-1 százalék tartotta a század legtragikusabb eseményének.
A tíz évvel ezelőtti felmérésben a két világháborút 25 százalékkal többen tették az első helyre, és közel felével csökkent tíz év alatt azoknak a száma, akik a csecsenföldi és az afganisztáni háborút nevezték meg. Akkor sokan említették az éhínséget, a járványokat, a terrorizmust, a fasizmust, és a kábítószer-fogyasztást. A múlt század legnagyobb vívmányainak a világűr meghódítását (16 százalék), a nukleáris energia békés felhasználását (5 százalék), az orvostudomány eredményeit, a számítógép feltalálását (4-4 százalék), a mobilt telefont, a nukleáris fegyvereket, a televíziót, a nanotechnológiát és az internetet tekintik az orosz emberek. Érdekes módon a válaszolók közel fele nem tudta megnevezni a legnagyobb vívmányt.
A legnagyobb csalódást az orosz embereknek a Szovjetunió széthullása (17 százalék), a peresztrojka, a szegénység, nyomorúság és a betegségek (6-6 százalék), a csecsenföldi és az afganisztáni háború, az oroszországi stabilitás hiánya, az árak emelkedése és az atombombák bevetése (4-4) százalék, és a kommunizmus eszméjének bukása (3 százalék) okozta az orosz embereknek, de sokan említették Borisz Jelcin és Mihail Gorbacsov kormányzását, az 1917-es forradalmat, Sztálin uralmát és az ökológiai helyzet romlását.
A Vremja Novosztyej című lapban kedden ismertetett felmérés júliusban készült, országszerte 1600 ember bevonásával, a hibalehetőség aránya legfeljebb 3,4 százalék.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
régészet
- Furcsa módon eltemetett „vámpírgyermek” sírjára bukkantak Visegrádon
- Sokat elárulnak a lápokban talált múmiák a régi Európáról
- Sírhalmaik mesélnek a szkítákról, a sztyeppe legendás harcosairól
- Már az ókor óta végeznek sikeres koponyaműtéteket
- Máig megoldatlan az ujj nélküli váci apáca rejtélye
- Pompeji titkait a modern technológia fejtheti meg
- Székeket akart vásárolni az ebédlőbe, végül a Stonehenge-t vette meg az angol ügyvéd
- Elsőre szerencsétlenül járt hegymászónak gondolták megtalálói Ötzi testét
- Olaszországi tartózkodása idején lépett kapcsolatba Garibaldival Pulszky Ferenc
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap