2024. tél: Szoknyával a politikában
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Nyakláncok védték a szellemek ellen a római szegényeket

2008. június 11. 09:53

A kétezer éves Ponte Galeria-i temetkezési hely egyedülálló lehetőséget biztosít az egykori birodalom legelesettebb rétegei életmódjának megismerésére.

Az egyszerű nekropoliszban, ahová az i.sz. 1-2. században, a Római Birodalom virágkorában temetkeztek, összesen 320 sírt találtak. A csontvázak igen jó állapotban maradtak fenn, ahogy a különböző sírmellékletek is - lámpások, ékszerek, amelyeket a másvilágra `útravalóként` adtak a rokonok az eltávozottnak.

Képek a feltárásról

Az olasz régészek rendkívülinek nevezték a fiumicinói repülőtérre vezető út mentén fekvő Castel Malnone-nekropolisz felfedezését. Ókori temetkezésekre korábban is bukkantak Rómában, ám azok többségükben az elit végső nyughelyei voltak. A mostani viszont egyedülálló betekintést nyújt a római társadalom legszegényebb rétegei, kikötői rakodómunkások, vagy rabszolgák hitvilágába és életmódjába.

"Nem annyira a sírban talált tárgyak a jelentősek, mint az a lehetőség, hogy megismerjük a római szegények kis csoportjának mindennapi életét" - hangsúlyozta a felfedezéssel kapcsolatban Angelo Bottini, Róma főrégésze. Mint rámutatott, a nekropolisznak köszönhetően konkrét ismereteket szereznek arról, hogy ezek az emberek miként éltek, s miben hittek.

A temetőben túlnyomórészt férfiakat helyeztek végső nyugalomra. A csontvázak tanúsága szerint igen nehéz fizikai munkát végezhettek páradús környezetben, ami arra utal, hogy tulajdonosaik egykoron kikötőben dolgoztak. Némely sírban gyermekek nyugszanak, akik nyakláncot viselnek, vagy szorongatnak a markukban feltehetően azért, hogy távol tartsák az ártó szellemeket. A gyermeksírokban egyebek közt bronzgyűrűkre, arany fülbevalókra, valamint egy meghökkentő, apró figurákból és borostyándarabkákból fűzött nyakláncra bukkantak.

A régészek a legérdekesebbnek egy felnőtt férfi csontvázát tartják. Az illető csontfejlődési rendellenességgel született: alsó állkapcsa összenőtt a felsővel, így képtelen volt kinyitni a száját, ennél fogva csak mások segítségével tudott táplálkozni. Az illetőt, aki a harmincas éveiben hunyt el, ami igen tekintélyes életkornak számított az ókori Rómában, a fogazatában kialakított lyukon keresztül folyékony vagy pépes táplálékkal etethették.

Angelo Bottini ismertetése szerint a lelet azért meglepő, mert az ókorban az emberek ellenszenvvel, előítéletekkel viseltettek az anomáliák iránt. "A csontváz viszont teljességgel ellentmond e viselkedési normáknak, hiszen egy súlyosan fogyatékos személyé volt, ám megfelelő segítséget kapott a túléléshez" - hangsúlyozta a római főrégész.

A feltárások több mint egy évvel ezelőtt kezdődtek a Fiumicino-repülőtér közelében, miután a rendőrség értesítette a régészeket, hogy a térségben illegális ásatások folynak, ami arra utal, hogy ősi nekropoliszt rejt a terület.

(Múlt-kor/MTI)

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. tél: Szoknyával a politikában
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Vár negyed a föld alól | Régészeti kiállítás | Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeum
Fekete lyuk - A pokol tornáca | Underground Budapest '88-'94 | Kiscelli Múzeum
Saturnalia | 2018. december 9. 11-15 óráig | Aquincumi Múzeum
SZÍVMELENGETŐ KÖZÉPKOR – KÁLYHÁK ÉS KÁLYHACSEMPÉK A KÖZÉPKORI MAGYARORSZÁGON
Könyvbemutató | A nyomor felfedezése Bécsben és Budapesten
Sztálin árnyékában - Nemzetközi konferencia - 2017. november 24.

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár