Kiállítás a barokkos regények mesteréről
2008. június 1. 12:45
Száz éve született Szentkuthy Miklós, az évforduló alkalmából az író munkásságát bemutató kiállítás nyílik Iniciálék és ámenek címmel a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM).
Korábban
A kiállítás foglalkozik Szentkuthy Miklós őseivel, utazásaival és tanárságával. Fennmaradt a Szentkuthy család 1803-ban keltezett nemesi oklevele, de látható egyebek mellett a British Museum egyik korabeli katalógusa, vonatjegyek, belépőjegyek, prospektusok, a diákok Szentkuthyról készített karikatúrái, valamint tablóképek.
Szentkuthy Miklós, a magyar irodalmi élet kivételes egyénisége Pfisterer Miklós néven született. Előszeretettel terjesztette a legendát, hogy Metternich egyik félrelépéséből született valamelyik őse. Gimnazistaként - már Szentkuthy néven - írásai jelentek meg a Napkeletben, itt ismerkedett meg Szerb Antallal, Halász Gáborral, Németh Lászlóval. 1931-ben végezte el a pesti egyetemen angol-francia szakát, doktori fokozatot szerzett, majd ősszel megnősült, nászútja egyéves angliai ösztöndíj volt.
Hazatérése után a Madách Gimnáziumban tanított, "Fityó" tanár úr népszerű volt diákjai körében. 1939-től 1948-ig az Árpád Gimnázium tanára volt, a Magyar Csillag, az Ezüstkor, majd a Válasz és a Magyarok közölték írásait. 1948-ban Baumgarten-díjat kapott, s egyéves ösztöndíjjal Angliába utazott. Hazatérése után közgazdasági technikumban tanított 1956-ig, ezt követően írásaiból élt.
A bölcsészet mellett otthonosan mozgott a természettudományok, a képzőművészet, a zene világában, gazdag könyvtárának kötetei tele vannak széljegyzeteivel. Életművére hatott a korai reneszánsz és a barokk művészet, de fellelhetők benne a modern formakereső irodalom nyomai is. 1934-ben a Prae című regénnyel robbant be az irodalmi köztudatba, s azonnal a kritikák kereszttüzébe került.
A hagyományos regényszerkezetet elvető, monumentális intellektuális kísérlet, mint címe is utal rá, egy lehetséges regény előképe, telve nehezen követhető szabad asszociációkkal, utalásokkal nem létező művekre, barokkos szóképekkel. Hasonlóan talányosak, nehezen felfejthetők következő regényei, Az egyetlen metafora felé és a Fejezet a szerelemről is. 1938-tól csaknem fél évszázadon keresztül dolgozott legnagyobb vállalkozása, a Szent Orpheus breviáriumának kötetein.
Művészregényeiben a mostoha történelmi környezettel szemben álló emberi személyiség alakulását vizsgálta, Mozart, Goethe, Haydn, Dürer alakjában felfedezhetők az író vonásai is. Szarkasztikus humorát, mesélőkedvét az Angyali Gigi! novelláiban élvezhetjük leginkább. Életének történetéről mesélt a Frivolitások és hitvallások című interjúkötetben, a Ciceró vándorévei című regényben háborús tapasztalatait dolgozta fel. Remek műfordító is volt, neki köszönhetjük Joyce Ulyssesének egyik fordítását is.
Szentkuthy Miklós 1977-ben József Attila-, 1982-ben Füst Milán-, 1984-ben Déry Tibor-, 1988-ban pedig Kossuth-díjat kapott. 1988. július 18-án hunyt el Budapesten.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
8. Az ókori Athén
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Milyen lehetett evezni egy ókori görög hadihajón?
- A varázsitaloktól a tömegpusztító fegyverekig: hat kevéssé ismert tény az ókori görögökről
- A külóni vérbűnhöz is köze lehet az Athénban feltárt rejtélyes tömegsírnak
- Korsóban eltemetett gyermekek, hátrabilincselt kezű csontvázak – az ókori Athén titkai
- Erósz játszmái – házasélet és szexualitás az ókori Görögországban
- Több millió ezüstérmét tárolhattak a Parthenón tetőterében
- Az ebola már az ókori Athénban is felütötte a fejét?
- George Clooney felesége segíti Athént az Elgin-márványok ügyében
- A bódult Periklész ihatott az Athénban talált kupából
- Egész életében idegenkedett a politizálástól Babits Mihály tegnap
- Slachta Margit, az elesettek védelmezője tegnap
- Több százezer embert buzdított cselekvésre Martin Luther King tegnap
- A Selyemút számtalan romvárosát fedezte fel Stein Aurél tegnap
- Munkácsy életművét bemutató kiállítás nyílik a Szépművészeti Múzeumban tegnap
- Kertész Mihálynak köszönhetjük a Casablancát, a világ egyik legmeghatóbb romantikus filmjét tegnap
- Szoknyával a politikában – megjelent a Múlt-kor téli száma tegnap
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt tegnap