Interneten az Utolsó Ítélet könyve
2006. augusztus 7. 11:45
A Hódító Vilmos uralma alatt, ezer évvel ezelőtt összeállított és ma Anglia egyik legnagyobb nemzeti kincsének számító Domesday Book mostantól az interneten is megcsodálható - bár a tényleges tartalomért fizetni kell az érdeklődőknek.
Korábban
A híres kataszterkönyvet 1085 és 1089 között, Hódító Vilmos uralkodása alatt állították össze. A 13418 helységnevet tartalmazó munka területi felmérés alapján készült el. A felülvizsgálat és a 34 grófság aktuális föld- és adóösszeírásainak elkészítésének célja az volt, hogy a normann hatalomátvétel után stabilizálják a királyi jogokat. Feljegyezték a földek, mezők, tavak, erdőségek, malmok, stb. birtokosait, bérleteit, jogait. A könyv 1180 körül az Utolsó Ítéletre letett eskü után kapta a nevét, addig Winchesteri Tekercsnek, Királyi Tekercsnek vagy a Kincstár Könyvének nevezték.
Részlet a könyvből: "Kennett majort Edward király idejében 3 és 1/2 ekényire becsülték: most 3 és 1/2 ekényire. 10 ekének való föld van. Miklós bírja Vilmostól. 5 ekéje van az uraságnak, és 7 paraszt meg 5 zsellér bír 5 ekét. Van 12 rabszolga; egy malom mely semmit sem hoz; rét 2 ekényi, és legelő a falu állatainak. Az egész 12 fontot ér; amikor megkapta, 9-et, Edward király idejében 12 fontot. Tochil, Edward király thegnje, bírta ezt a majort Edward király idejében és egy sokemannek volt 1 virgátja az ő fennhatósága alatt. A sokeman fuvarozást végzett vagy 8 pennyt fizetett, de átadhatta és eladhatta a földjét."
A könyv mostantóla levéltár oldalán digitális formában is elérhető, személyek vagy helyek neve alapján is kereshetünk benne, ám az oldalakat - a latin szöveg fordításával együtt - már csak 6.60 dollárért (azaz nagyjából 1400 forintért) kapjuk meg pdf-dokumentum formájában. A levéltár számolva a családtörténeti kutatók rohamával, figyelmezteti a lelkes érdeklődőket: nem biztos, hogy megtalálják saját felmenőiket, hiszen a könyvben csak a földtulajdonosokat tüntették fel név szerint, így a 11. századi britek zöme névtelen maradt.
A Nemzeti Levéltárnak az elmúlt években nem ez az első hasonló vállalkozása: az intézmény korábban ugyanis már több millió dokumentumot tett elérhetővé az interneten. "Fontos, hogy mindenki elolvashassa ezt a nemzeti kincset" - mondta el a BBC-nek Adrian Ailes, a Domesday Book egyik szakértője. "Ráadásul biztos, hogy a könyvben mindenki talál számára szívet melengetően ismerős helyet. A történelem ezen kézzel fogható darabkájához ugyanis mindenki kötődik valamilyen módon" - mondta Ailes. A Levéltár gyors közvélemény-kutatást is végzett az ügyben, melynek eredményei szerint a válaszadók 80 százaléka hallott már a könyvről, 13 százalékuk szerint az a Biblia egyik fejezete, és 2 százalék szerint ez A da Vinci-kód szerzője, Dan Brown legújabb munkája.
A híres nemzeti dokumentumok bemutatása nálunk sem ismeretlen: a Magyar Országos Levéltár egymás után adja ki a híres történeti dokumentumok fakszimiléit, az Országos Széchényi Könyvtár pedig a nemzet kincseit szeretné egy kiállítás-sorozat keretében bemutatni.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
15. A középkori magyar királyság megteremtése
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Harcokkal és törvényekkel fektette le Szent István az évezredes magyar államiság alapjait
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley tegnap
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony tegnap
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle tegnap
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter tegnap
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását tegnap
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély tegnap
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 2024.11.21.
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 2024.11.21.